Skip to main content

Engellileri unutmadılar

Muş Haber Fotoğrafı

Halk Sağlığı Müdürü Doktor Serdal Türkoğlu ve Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şube Müdürü Tekin Güler ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Hamdullah Karasu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Bedensel Engelliler Derneği ile Sevgi Engelliler Derneği ve İşitme Engelliler Derneğini ziyaret ettiler.

Ziyaretle ilgili olarak konuşan Bedensel Engelli Derneği Başkanı Bedri Korkmaz, toplumda büyük bir önem arz eden engelliler ve onların yaşamını kolaylaştıracak, diğer bütün insanlar gibi diledikleri zaman diledikleri yaşam alanlarına ulaşabilmeleri için Kamu kurum ve kuruluşlarının bina girişleri ve engelli rampalarının bugünkü durumu ile toplumda yaşamış oldukları sıkıntıları dile getirdi.

İşitme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gündoğduyu ziyaret sırasında işitme engelli vatandaşların halı dokuma tezgahlarındaki hummalı çalışmalarına da şahit oldu.

Halk Sağlığı Müdürü Serdal Türkoğlu ise yaptığı açıklamada; Büyük bir özveriyle yapılan çalışmaların sonunda, kurum olarak yaklaşık 2 aydan beridir engelliler ile ilgili düzenlemeler tamamlandı. Müdürlüğümüze bağlı 66 sağlık biriminin tümünün engellilerin kullanımına uygun hale getirildi. Bu bağlamda 713 bin lira harcama yapılmıştır. İlimizdeki tüm sağlık merkezleri engellilerin her türlü ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edilmiştir dedi.

Bunun yanında engellilere yönelik yapılan yaşamsal düzenlemelerin yetersiz olduğunu dile getiren Halk Sağlığı Müdürü Doktor Serdal Türkoğlu sözlerine şöyle devam etti: Görme engellilerin özürlülerin güvenli erişimini sağlamak üzere kaldırımda, hissedilebilir yönlendiriciler, kontrast ve fosforlu renk düzenlemeleri yapılması gereklidir. Zihinsel engellilerin ulaşabilirliğinin sağlanmasında basit işaretlemeler ve yönlendirici-bilgilendirici donanımlar gereklidir. Zemin kaplama malzemeleriyle görme engelli kişiler için yollarda bir tür çizgili kodlama uygulamasının zorunludur. Özellikle ulaşım sistemlerini kullanırken, tek başına bir yerden bir yere gitmek istediklerinde, kentsel hizmetlerin düzenli olması gerekmektedir. Yazılı bilgilendirmenin büyük puntolar ile ve yalın olması da zihinsel özürlülerin bulundukları yeri algılaması ve gidecekleri yeri planlamasında kolaylık sağlanmalıdır. Halen kullanılan meydan, park, yaya yolu, kaldırım, geçitler, rampalar, merdivenler, duraklar, istasyonlar, otoparklar, telefon kabinleri, sinyalizasyon ve işaretlemeler gibi bütün kentsel altyapı özürlülerin erişimine uygun hale getirilmelidir.

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Hamdullah Karasu, Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz ve İşitme Engelliler Derneği Başkanı Ahmet Gündoğdu, sağlık kuruluşlarındaki engelli rampaları ve diğer düzenlemeler ile ilgili Halk Sağlığı Müdürü Doktor Serdal Türkoğluna çalışmalarından dolayı teşekkür ettiler.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri