Çınar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İnsanoğlunun ortak sorunu olan engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değil, hepimizi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir sosyal olgudur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizin sahip olduğu nüfusun %10 unu engelli vatandaşlarımız oluşturmaktadır.
Engellilerimizin günlük hayatta karşılaşmış oldukları en büyük problem, sahip oldukları engeller değil; engelliliğin oluşturduğu farklılığı bahane eden toplumun, engellilere karşı geliştirdiği tutumlardır. Unutulmamalıdır ki; Anayasamızın 61. maddesinde “Devlet, sakatların korunmalarını, toplum hayatına intibaklarını sağlayan tedbirler alır” hükmü yer almaktadır. Bu hükümden de anlaşılacağı üzere, Devletimiz özürlü haklarını güvence altına almıştır.
Toplumumuzda engelli vatandaşlarımıza yönelik tutumların değiştirilebilmesi amacıyla, onların farklılıklarına saygı göstererek, toplumda yaşayan tüm bireylerin eşit olduğuna inanmamız ve bu inancı günlük yaşantımızda uygulamamız gerekmektedir.
Bu çerçevede, engelli vatandaşların sorunları ve çözümlerine yönelik olarak Devletimizin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve hayırsever vatandaşlarımızın da etkin rol üstlenmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu çabalar sayesinde, engelli vatandaşlarımız başkalarına bağımlı olmadan hayatlarını sürdürmekte, çalışma imkânlarına kavuşmakta ve sorunlarını her platformda dile getirebilmektedir.
Sevgili Muşlu hemşerilerim;
Unutmayınız ki; engelli olmak kişinin tercihi değildir ve her birey engelli adayıdır. Onların yaşam şartlarının iyileştirilmesi her duyarlı vatandaşın önceliği olmalıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle; 10–16 Mayıs Engelliler Haftası’nı kutluyor, toplumumuzun ayrılmaz birer parçası olan engellilerimiz için çaba harcayan Kamu Kurumlarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, hayırseverlerimize ve tüm engelli vatandaşlarımıza başarı, sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.”

 Muş`un Sesi Gazetesi