Skip to main content

Emniyet Müdürlüğü`nden basın açıklaması.

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Emniyet Müdürlüğü tarafından 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe giren maddi hasarlı trafik kazalarında trafik polisinin müdahil olması uygulamasına son verilmesi ile ilgili uygulama hakkında basın açıklaması yapıldı.

Muş Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada; “Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının ortalama yüzde 87’sini yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazaları oluşturmaktadır. Her yıl meydana gelen ortalama 850 bin trafik kazasının tespiti ve değerlendirilmesi işlemleri, trafik zabıtamız tarafından yapılmaktadır. Bu durum hem görevlimizin iş yoğunluğunu önemli oranda arttırmaktadır, hem de yol kullanıcılarının, özellikle büyük şehirlerimizde yaşayan insanlarımızın iş, zaman ve ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Maddi hasarlı trafik kazalarının tespiti ve değerlendirilmesinde, daha güvenli, çağdaş, insan odaklı, çevreci ve ekonomik bir sistemin hayata geçirilmesi amacıyla Bakanlığımız, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği temsilcilerinin birlikte çalışmaları sonucunda Karayolları Trafik Kanununa uygun şekilde geliştirilen idari tasarruf ile 01 Nisan 20008 tarihinden itibaren yeni bir uygulama getirilmekte ve maddi hasarla sonuçlanan ve taraflarının kaza tespit tutanağını düzenleme konusunda anlaştığı trafik kazalarında, trafik zabıtasının müdahil olması uygulamasına son verilmektedir” denildi.

Yeni uygulamanın gönüllük esasına dayandığının belirtildiği açıklamada; “Yeni uygulama, tamamen gönüllülük ve uzlaşma esasına dayanmakta olup, vatandaşlarımıza karıştıkları trafik kazalarının tespitini yapmaları konusunda hiçbir şekilde zorunluluk getirmemektedir. Kazaya karışan sürücülerin bile anlaşma tarafları olmaz ise bu sistem uygulanmayacak ve trafik zabıtasına bilgi verilerek, kaza raporu düzenlemesi talep edilecektir. Kendi aralarında anlaştıkları hallerde sürücülerimiz tespit tutanağını doldurup imzalayarak, kaza mahallinden ayrılabileceklerdir. Trafik kazasına karışan vatandaşlarımızın kaza sonrası yapmamız gereken ilk iş mutlaka ve mutlaka gerek kendilerinin gerek diğer yol kullanıcılarının can ve mal güvenliğini sağlamak olmalıdır. Bu amaçla kaza mahalli ve öncesinde gerekli işaretlemeleri yapılarak gün, hava ve yol durumuna göre araç flaşörleri ve ışıklarının yakılması gibi diğer tedbirler de alınmalıdır. Anlaşma sağlanması durumunda, araçlar trafik akışını ve güvenliğini etkilemeyecek ve varsa yol dışında mevcut uygun bir alana çekildikten sonra tespit tutanağı düzenlenecektir. Yeni uygulamada, kazanın tespiti ve tutanak tanzimi işlemleri kazaya karışan sürücüler tarafından, kusur değerlendirme işlemleri ise, sigorta şirketleri tarafından yerine getirilecektir. Bu uygulama ile sürücüler, kazaya kimin neden olduğu gibi tartışmalı bir konuya girmeyecekler, herhangi bir görüş bildirmek ve karar vermek durumunda kalmayacaklarıdır. Tespit tutanağında sadece araçlara, kendilerine ve sigorta durumlarına ait bilgileri belirterek, kazanın basit bir krokisini çizeceklerdir. Kazaya karışan araç sayısına göre aynı kaza için birden fazla tutanak kullanabilecek, tutanakların eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurularak imzalanmasına dikkat edilecektir. Sürücüler, hasarlarının karşılanabilmesi için tanzim edecekleri trafik kazası Tespit Tutanakları’nı ve zorunlu olmamakla birlikte varsa bu kaza ile ilgili fotoğraf ve görüntü gibi tespitleri, karşı tarafın trafik sigorta şirketine veya kasko sigortasına yaptırdıkları şirkete teslim edeceklerdir. Aşağıda belirtilen hallerde, tarafların anlaşması söz konusu olmayıp, kazanın tespiti ve değerlendirilmesine dair işlemler bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da trafik görevlileri tarafından yerine getirilecektir” ifadelerine yer verildi.

 Topkan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri