Skip to main content

Eğitimdeki sorunlar ele alındı

Muş Haber Fotoğrafı

Basın mensupları ile tanışma yemeğinde bir araya gelen Eğitim Sen Muş Şube Başkanlığı yöneticileri Muş’ta eğitimin sorunları, çözüm yolları ve yaşanılan sıkıntılarla ilgili olarak fikir alışverişinde bulundu.

Eğitim Sen Muş Şube Başkanlığı yöneticileri, basın mensupları ile tanışma toplantısında bir araya gelerek ilin eğitim sorunlarına değindiler.
Eğitim Sen Muş Şube Başkanı Nimet Sezgin, eğitim ve öğretimde ciddi sıkıntıların olduğunu ve bu sorunların çözümlenmesi için köklü değişikliklerin ve yatırımların yapılması gerektiğini söyledi.

2008 yılının Mart ayında yapılan seçimin ardından Eğitim Sen Muş Şube Başkanlığına gelen Nimet Sezgin ve sendika yöneticileri ilde görev yapan basın mensupları ile bir araya geldiler. Basın mensupları ile tanışma toplantısı düzenleyen Eğitim en Muş Şube Başkanlığı yönetimi, ildeki eğitim ve öğretim alanındaki eksiklikleri dile getirdikleri toplantıda eğitimin ihmal edilemeyecek çok önemli bir konu olduğunu belirterek, kalkınmanın başarılı bir eğitime olacağını kaydettiler.

Düzenlenen toplantıda konuşan Eğitim Sen Muş Şube Başkanı Nimet Sezgin, “Basınsız bir il olması düşünülemez. Basın otokontrol görevi yürütmektedir. Özgür basın bütün sorunların gün ışığına çıkmasını sağlamaktadır. Biz ilimizin eğitim sorunlarını dile getiriyoruz. Olumlu yönleri takdir ettiğimiz gibi olumsuzlukları da eleştiriyoruz. Bizler sivil toplum örgütlerinin sorumluluklarının çok olduğunu biliyoruz. Bu konuda üzerimize düşeni ve sorumluluğumuzun gereğini yapıyoruz. Bizler halkın içindeyiz, eğitimciyiz, veliyiz, halkız. Sorunları çok daha iyi bir şekilde görebiliyoruz. Bizler eğitimin bilimsel ve çağdaş olmasını istiyoruz. Özgür beyinlerin yetişmesini istiyoruz. Bilimsel eğitimin bir özelliği de ana dide eğitimdir. Biz herkesin ana dilde eğitimin sürdürmesinden yanayız. Yıllardır Türkiye’den başka ülkelere öğretmen görevlendirip gönderiyoruz. Çünkü o ülkelerde herkes kendi dilinde eğitim görmektedir” dedi.

Sezgin, “Bizler Eğitim Sen olarak eğitimde ciddi sıkıntılar olduğunu hep dile getiriyoruz. İlimizde okullar açılalı uzun zaman olmasına rağmen halen öğretmen açığı sorunu ha safhada. Öğretmen açığının vekil öğretmen ile çözülmeye çalışılması ciddi bir problemdir. Eğitim sorunumuz bu yöntem ile çözümlenemez. Köyler de iktisat fakültesi mezunlar, iki yıllık inşaat meslek yüksek okulu mezunlar öğrencilere öğretmen olarak atanmış. Bu arkadaşlarımız ne kadar verimli olabileceklerdir? Bunun cevabını yetkililerden bekliyoruz. Eğitimimizin tamamen çıkmazda olduğunu görmekteyiz. Öte yandan Muş’ta derslik açığımız yoktur diyerek sınıflardaki mevcutları görmezden gelen idarecilerimizin açıkları ortadadır. Bu sistem ile özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde eğitimlerini sürdüren çocuklarımızdan başarı beklenmesi çok yanlıştır” diye konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri