Kış şartları nedeniyle köy okullarına gidemeyen öğretmenler, askeri helikopterle görev yerlerine ulaştırıldı.

Muş’un Üçevler, Ağıllı, Ekindüzü ve Alaniçi ilköğretim okullarında görev yapan 5 öğretmen, köy yollarının ulaşıma kapalı olması nedeniyle, İl Jandarma Komutanlığı’na ait helikopterle, Üçevler Jandarma Komutanlığı bölgesine götürüldü. Öğretmenler daha sonra bölgedeki okullarına giderek, gecikmeli de olsa öğrencileriyle buluştu.

İl Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, yaptığı açıklamada, yarıyıl tatilinin sona ermesinin ardından, 9 Şubat tarihi öncesinde Muş’a gelen Üçevler, Ağıllı, Ekindüzü ve Alaniçi ilköğretim okullarında görevli 5 öğretmenin, köy yollarının kapalı olması nedeniyle okullarına gidemediğini ve öğretmen evinde ağırlandığını söyledi.

Daha sonra öğretmenleri okullarına ulaştırmak için harekete geçtiklerini ifade eden Bayraktar, durumu İl Jandarma Komutanlığı yetkililerine bildirdiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Toplam 150 öğrencinin okuduğu Üçevler, Ağıllı, Ekindüzü ve Alaniçi ilköğretim okullarında görevli 5 öğretmenimiz, köy yollarının kapalı olması nedeniyle, 9 Şubatta başlamaları gereken görevlerine, 18 Şubat tarihinde başlayabildi. Bölgede görev yapan 5 öğretmenimizi, jandarmanın desteğiyle, askeri helikopterle okullarına gönderdik. Jandarma yetkililerine teşekkür ediyoruz.”

Tek Çözüm Öğrencilerin Yatılı Okullara Yerleştirilmesi

Bayraktar, bölgede her yıl benzer sıkıntı yaşadıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Özellikle o bölgede ulaşım çok sıkıntılı. Çok çetin kış şartlarına sahip bir bölge. O bölgedeki tüm çocukları, yatılı okullara almayı önerdik, ancak velilerimiz kabul etmedi. Bu teklifimizi yineliyoruz. Hem daha iyi bir eğitim hem de ulaşım nedeniyle sorun yaşanmaması için çocuklarımızın yatılı okulda okumaları tek çözüm.”

 Topkan Haber Ajansı