Toplu taşıma sürücüleri, kendileri için ayrılan duraklara araçların park etmeleri nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirttiler. Özellikle kış mevsiminde bazen yolcuları durakta indirmek için neredeyse yolun ortasında durmak zorunda kaldıklarını belirttiler.

Şoförlerin park yerleri olmasına rağmen duraklarına park ettiklerini söyleyen minibüs şoförleri bu durumun ulaşımda aksaklıklara yol açtığını söylüyorlar. Bu konuda açıklama yapan S.S. 55 Nolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı İnan Karakaya, çok büyük bir sorumluluk alarak can taşıdıklarını belirterek; Yıllardır Muş’ta minibüsçülük sektörünün içindeyim şu an geldiğimiz noktada günde binlerce kişi toplu ulaşım araçlarını kullanıyor. Her işte olduğu gibi bu işin de kendine göre zor yanları var ama güzel yanları da var. Bu işin en güzel tarafı insanları bir yerlere ulaştırmak diyebilirim. İnsanlar bizlere güveniyor araçlarımıza biniyor. Bizde onları, araçlarımızın gittiği mevcut yönlere doğru gidecekleri yerlere ulaştırıyoruz. Bu anlamda çok kutsal bir iş yapıyoruz diyebilirim. Bu işin zorlu tarafları da var tabi günde yüzlerce kişiyle muhatap oluyoruz tabi bu işimizin bir parçası ama bir başka meselede duraklarımıza park eden araçlar. Duraklarımıza park eden araçlar nedeniyle biz duraklara girip çıkmakta büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Duraklara giremediğimiz zaman neredeyse yolun ortasında durmak zorunda kalıyoruz. Bu durum hem trafiğin aksamasına neden oluyor hem de yolcuların neredeyse yolun ortasında inip binmesine neden oluyor, buda yolcuların can güvenliği açısından tehlike oluşturuyor. Öte yandan neredeyse yolun ortasında durmamız her an trafik kazalarına sebebiyet verebileceği için hem bizim hem yolcularımız açısından hem de normal seyrinde devam eden diğer araçlar açısından can ve mal güvenliği tehlikesi oluşturuyor. Bunun için sürücülerden ricamız araçlarını park ederken park ettikleri yerlerin minibüs durakları olmamasına dikkat etmeleridir. şeklinde konuştu.

Hem duraklara park eden araçların hem de kapalı durakların olmaması yolcular açısından büyük sıkıntılar yarattığını ifade eden vatandaşlardan Mücahit Vural ise, Muş’ta yaşıyorum ama çoğu zaman durakların neresi olduğunu bilemiyorum çünkü çoğu yerde durak levhaları kırılmış ve maalesef yerine yenileri henüz takılmamış. Bir diğer mesele ise karda, kışta ya da yağmurlu havalarda duraklarda beklediğimiz araçlar gelene kadar sırılsıklam oluyoruz, bu açıdan yetkililerden ricamız kapalı duraklar yapmaları. Kapalı duraklar olunca yolcuların duracakları yerler belli olur araçlar da gelip durak önüne park etmez çünkü oranın minibüslere ait duraklar olduğunu görürler. Bu sebeple hem bizim hem de dolmuş şoförleri açısından büyük sıkıntı yaratan duraklara park eden araç sıkıntısı da çözülür. Çünkü araçların duraklara park etmelerinin sebebi çoğu zaman durak olduğunu bilmemeleridir. Başka şehirlere baktığımızda, kışın böyle sert geçtiği şehirlerin çoğunda kapalı durakların bile ötesine geçilmiş. Hemen yanı başımızda Erzurum’da mesela çoğu yerde yapılan duraklara kışın bekleyen yolcular üşümesin diye ısıtıcı takılmış içinde prizleri bile mevcut. Biz yıllardır burada az çok alıştık durakların yerini ama dışarıdan gelen birisi durak yerlerini bulamaz. Yetkililerden tek ricamız, bu konuda gerekli çalışmaları en kısa zamanda yapmalarıdır. ifadelerini kullandı.

 

Muş Manşet Gazetesi