DTP Muş İl Teşkilatı, DTP’li Belediye Başkanları, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri ve parti üyelerinin DTP il binasındaki eylemine yaklaşık 200 kişi katıldı. Greve katılanlar geceyi parti binasında geçirecek.

29 Mart yerel seçimlerinde başarı sağladıklarını, ancak bu başarının ardından gözaltlarının başladığını ileri süren DTP İl Başkanı Maşallah Yamaç, sorunların demokratik yollarla çözülebileceğini söyledi. Yapılan gözaltı operasyonlarını kınamak amacıyla açlık grevini sürdüreceğini açıklayan Yamaç, “29 Mart Yerel seçimlerinde halkımız, Kürt sorununun barışçıl demokratik çözümü konusunda net bir mesaj vermiştir. Hükümet, Kürt halkının bu yöndeki iradesine barışçıl ve demokratik siyasetin önünü açarak cevap vermek yerine; demokratik siyasetin temsilcilerine yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonu başlatmıştır. Tutuklanan kişiler, halkımızın demokratik, özgürlükçü iradesinin tezahür ettiği, demokratik özgürlükçü, toplumcu siyaseti esas alan sistemimizin uygulayıcılarıdırlar. Eğer, bu arkadaşlarımızın yaptığı suç ise, biz bu arkadaşlarımıza isnat edilen tüm bu suçlamaların aynısını işliyoruz ve işlemeye devam edeceğiz. Bu gözaltı operasyonlarını kınamak amacıyla açlık grevi başlattık. Greve yaklaşık 200 kişilik gurupla başlattık.” dedi.

Kürt sorununun zorbalıkla değil demokratik yollarla çözülmesinin daha doğru olacağını ifade eden Yamaç, “Bir yurttaş olarak ülkemizde sürdürülen inkâr ve imha siyasetinden vazgeçilmesini, Kürt halkının iradesine saygı gösterilerek, temsilcileri muhatap alınarak Kürt sorununun barışçıl bir yöntemle çözülmesini istiyoruz.” diye konuştu.

 Cihan Haber Ajansı