Skip to main content

DSİ mazlumlara su oluyor

Muş Haber Fotoğrafı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, su kaynaklarının içme ve kullanma suyu temini, hidroelektrik enerji üretimi, tarımda sulama suyu temini ve çevre kirlenmesinin önlenmesinde, taşkın zararlarından korunmada ülkemiz menfaatlerine uygun projeler geliştirmek ve gerçekleştirmek gayesiyle 1954 yılında kurulmuş olup, geride kalan 62 yılda çok sayıda barajı ve göleti tamamlamış, 41 milyon nüfusa Avrupa Birliği standartları kalitesinde, yılda toplam 3,76 milyar metreküp içme suyu sağlamış, sulama yatırımları ile gıda güvenliğini teminatı olmuştur.

YATIRIMLARIMIZ TÜRKİYE İLE SINIRLI DEĞİL

DSİ Genel Müdür Murat Acu yapmış olduğu açıklamada, DSİnin yatırımlarının sadece Türkiye sınırları içerisinde olmadığını ülkemiz dışında da Balkanlardan, Afrikaya kadar yatırımlarının devam ettiğini bu kapsamda Türkiye – Slovenya – Karadağ ortaklığında Karadağda Moraça Nehri üzerine 4 adet baraj inşası planlanmakta olup, Mutabakat Zaptı 26 Ekim 2015te Büyükelçimiz ve 2 ülkenin Bakanlarının katılımı ile imzalanmıştır dedi.

Acu, Diğer taraftan Türkiye-Makedonya arasında Haziran 2013te baraj, gölet, sulama ve içmesuyu sistemleri üzerine ikili işbirliği yapılması kararı alınmıştır. Mart 2014te yapılan arazi çalışmaları neticesinde belirlenen 5 adet göletin planlama ve proje çalışmalarına başlanmıştır.

Ayrıca 15 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye ve Irak Heyetleri arasında İstanbulda gerçekleştirilen toplantı neticesinde; Türkiye – Irak sınırlarında Hacıbey Çayı ve Küçük Zap Suyu üzerinde baraj projeleri yapılması kararı alınmıştır. Alınan karar neticesinde ilk belirlenen Hacıbey, Karadağ ve Küçük Zap Barajlarının çalışılması kararlaştırılmış olup, ön fizibilite raporları hazırlanmıştır diye konuştu.

Senegal, Moritanya ile su alanında işbirliği anlaşmalarının imzalandığını, bununla birlikte Cibuti, Sudan, Pakistan, Cezayir ve Afganistan ile anlaşmalar imzalanması planlamaktayız diyen Acu, Afrikada Sudan, Etiyopya, Nijer, Somali – Somaliland, Burkina Faso, Moritanya Ve Cibutide Yeraltısuyu Çalışmalarının da devam ettiğini belirterek, bu kapsamda Sudana 1 Adet Su Sondaj Makinesi hibe edilmiştir. Eğitim amaçlı 3 adet kuyu açılarak, Sudanlı sondörlere uygulamalı eğitim sonunda sertifika verilmiştir. Sudandaki YAS potansiyelinin tespiti için jeofizik etüt yapılmıştır. Açılması planlanan kuyuların kuyu inşa projeleri ve keşifleri hazırlanarak TİKAya gönderilmiştir.

Yine Cibutide baraj inşası işi kapsamında Başkent Cibutiyi taşkınlardan korumak ve içme suyu sağlamak maksatlı QUEAH P-17 barajının inşası için gerekli bütün etüt ve proje çalışmaları Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup, barajın finansmanı hibe yoluyla sağlanacaktır. Bununla birlikte Etiyopyada TİKA tarafından yapılan ihale ile açtırılan 23 keson kuyu için kontrollük yapıldı. 100.000 kişiye yetecek temiz içme-kullanma suyu sağlanmıştır. Nijerde 258 Adet kuyu ile 874.000 kişiye yetecek temiz içme-kullanma suyu sağlanmıştır. 1 Adet Su Sondaj Makinesi, kompresör, Kamyon ve avadanlıklarının hibesi için Bakanlar Kurulu Kararı çıkmıştır.

Somali-Somalilandda 25 Adet kuyu ile 235.000 kişiye yetecek temiz içme-kullanma suyu sağlanmıştır. Açılan kuyular için 9 adet su deposu yapılmıştır. 1 adet su sondaj makinesi ve ekipmanlarının hibesi için gerekli Bakanlar Kurulu Kararı çıkmıştır.

Ancak makine Somaliland bölgesinde bulunmaktadır. Makinenin Somalilanda hibesi için gerekli müsaade beklenmektedir. 2 göletin rehabilitasyonu ve 3 yeni göletin yapımına yönelik fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır.

Burkina Fasoda 76 Adet kuyu ile 260.000 kişiye yetecek temiz içme-kullanma suyu sağlanmıştır. Malide 36 Adet kuyu ile 62.000 kişiye yetecek temiz içme-kullanma suyu sağlanmıştır. Moritanyada 62 Adet kuyu ile 222.220 kişiye yetecek temiz içme-kullanma suyu sağlanmıştır. 2 Adet Su Sondaj Makinesi, kompresör, Kamyon ve avadanlıkları ile 100 adet su sayacı ve laboratuvar cihazlarının hibesi için Bakanlar Kurulu Kararı çıkmıştır. Cibutide1 adet su sondaj makinesi ve avadanlıkları hibe edilmiştir. Açılan kuyu 400 m ve eğitim amaçlıdır. Cibutili sondörlere eğitim verilmiştir. Cibutide YAS potansiyelinin tespiti için jeofizik etüt yapılmıştır. Toplamda açılan 457 adet kuyu ile 1.653.220 kişiye yetecek temiz içme-kullanma suyu sağlanmıştır şeklinde konuştu.

Gana Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Akwası Oppong Fosu ve heyetinin 5 Ekim tarihinde DSİyi ziyaret ettiklerini belirterek, Türkiye ve Gana devletleri arasında yapılacak anlaşmalar doğrultusunda Su yapıları konusunda planlama ve proje çalışması için gerekli işbirliğinin yapılacağını belirtti.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri