Muş’un Özdilek köyünde önceki gün etkili olan dolu yağışı, tütün ekimi yapılan binlerce dönümlük arazide büyük zarara yol açtı. 130 hane ve yaklaşık bin nüfuslu Özdilek köyündeki tütün ekicileri, yaz ayında dolu yağışının şaşkınlığını yaşıyorlar. Gece yarısı meydana gelen dolu yağışından dolayı 3 bin dönümlük alanda ekilen tütünlerin yüzde 80’i zarar görürken, bölgede inceleme yapan tütün eksperi de dolu nedeniyle hasar gören ürünlerin maddi değerinin kalmadığını söyledi. Tütün tarlasında hasar tespit çalışması yapan Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Gündoğdu, yaklaşık 28 çiftçinin tarlasında inceleme yapabildiklerini ve ekili tütünlerde ciddi manada hasarın meydana geldiğini belirttiler.

Tütün tarlasında hasar tespit çalışması yapan Tütün Teknoloji Uzmanı Haydar Tuncay ise, dolu yağışından dolayı tütün yapraklarının tamamına yakınının delindiğini ve bu tütünlerin ticari değerinin düştüğünü kaydetti. Tuncay, “Dolu yağışından sonra tarlalarda yaprak bütünlüğü tamamıyla kaybolmuştur. Hasar yüzde 40’ın üzerinde. Ama bu daha da yüksek olabilir. Ben en az yüzde 40 diyorum. Yaprak bütünlüğü olmadığı için bu tütünlere en düşük değerden fiyatlandırma yapıyoruz. Dolayısıyla bu da yüzde 70-80 civarında bir fiyat kaybı oluyor” dedi.

Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun ise, Tarım İl Müdürlüğü ekipleri ile birlikte bölgede incelemelerde bulundu. Tütün ekicisinin geçen yıldan kalma elinde 178 ton tütün kaldığını dile getiren Solgun; “Geçen yıl toplam bin 400 ton civarında tütünü özel firmalara sattık. Yeni tütünleri yetişirken, eski tütünlerini ne yapacaklarını bilmiyorlar. Biz hangi firmaya gittiysek Özel Tüketim Vergisi’nden dolayı gelemediklerini söylüyorlar. Eğer ekicimizin elinde kalan 178 ton tütün satılmış olsaydı 800 bin YTL civarında girdi sağlamış olurduk. Bu sıkıntılardan dolayı kara kara düşünmeye başlayan tütün ekicisi şimdi de yağan dolu nedeniyle mağdur olmuş durumda” dedi.
Şükrü Tuncer isimli tütün ekicisi de köy olarak tek geçim kaynaklarının tütün olduğunu söyledi. Dolu yağışından sonra Tekel İşletmesi’nin zarar gören tütünleri almayacağını, ürünlerinin ellerinde kalacağını anlatan Tuncer “Tekel İşletmesi bizden silme yaprak, herhangi bir hasar görmemiş tütünleri kabul ediyor. Biz köylü olarak mağdur durumdayız, yetkililere sesleniyoruz” dedi.
Yağan dolu yağışından dolayı hasarlarının 500 bin YTL civarında olduğunu iddia eden Baki Yavuz isimli çiftçi ise; “Bütün köylü bu tütünün yetişmesini bekliyordu, çünkü başka bir gelirimiz yok” şeklinde konuştu. NULL