Skip to main content

Dolandırıcılara dikkat!!

Muş Haber Fotoğrafı

Son zamanlarda yaşanan dolandırıcılık olayları vatandaşlar arasında şaşkınlığa neden olmaya başladı. Yetkililer, ilginç yöntemlerle dolandırıcılık yapanların tuzağına düşmemek için vatandaşları uyardı.
Akla hayale gelmeyecek yöntemlerle kurbanlarından para ve kontör isteyen dolandırıcılar, kendilerini üst düzey kamu görevlisi olarak da tanıtabiliyor. Alınan bilgilere göre kısa bir süre önce Şanlıurfa’dan Muş’ta bir vatandaşı arayan dolandırıcılar, “size 15 bin TL ikramiye çıktı. Bu parayı sizin hesabınıza yatıracağız. Ancak bize bin TL çok acil göndermeniz gerekir” diyerek hesap numarasını veriyor. Muş’taki vatandaş dolandırıcının verdiği hesaba bin TL yatırdıktan kısa bir süre sonra dolandırıcı bir daha arayarak, işlemlerin tamamlanması için bin TL daha yatırmasını istiyor. Bundan sonra olayın bir dolandırıcılık olduğunu düşünen vatandaş polise başvuruyor.

Yine kontör avcılığı da yapan dolandırıcılar, kurbanlarından bir hayli fahiş fiyatta kontör talep ediyor. Kendisini Emniyet mensubu, savcı veya hakim olarak tanıtan dolandırıcılar, “sizin telefonunuz dinleniyor, yasadışı örgüt mensupları tarafından takip ediliyorsunuz. Bunları takip ve tespit etmek için bize kontör gönderin, biz şu anda kırsal bölgelerdeyiz kontör alacak durumda değiliz” gibi yöntemlerle vatandaşları tokatlıyorlar.

Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı vatandaşları kontör dolandırıcıları hakkında vatandaşlara şu uyarıyı yaptı:
“Sizi arayarak;
*Kullanmış olduğunuz cep telefonundan Emniyet görevlisi, Askeri rütbeli ve Hakim-Savcı konumundaki şahısların eşlerinin rahatsız edildiği, taciz edildiği, kendilerinin bu şahısları yakalamak için çalışma yaptıklarını, söyleyerek;
*Telefonunuzun sim kartının kopyalandığını, yüksek miktarda görüşmeler yapıldığını ve bu kişilerin tespitinin yapılabilmesi için kontör göndermelerinin gerektiğini;
*Sizin ve başka vatandaşların cep telefonu numaralarını sizin adınıza teröristler kullanıyor çok konuşma yapılıyor, size yüklü miktarda fatura gelecek biz bu şahısları tespit etmek için Türkiye genelinde operasyon yapacağız en yakın bayiye gidin ve size yazdıracağımız cep telefonu numaralarına kontör yükleyin, operasyon bittikten sonra biz size haber vereceğiz devlet masrafları sana ödeyecek diyerek kontör talep eden;
Ayrıca;
*Cep telefonunuza “Ödül Kazandınız” şeklinde mesaj gönderip, mesaj gönderilen kişi arayıp ne ödülü kazandığını sorunca “yüklü miktarda para ödülü kazandığını ancak ödülü alabilmek için 3 adet kontör kartı alıp şifresini göndermesi gerektiği” vb. gibi söylemler ile arayan kişilere itibar etmeyiniz ve en yakın kolluk birimine müracaatta bulununuz”.
48 İLDE OPERASYON
Kontör dolandırıcılarına yönelik Şanlıurfa merkezli 48 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 150 kişi gözaltına alındı. Operasyon sürüyor.
Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bu sabah kontör dolandırıcılığı yapan çeteye yönelik operasyon düzenledi, yaklaşık 150 kişi gözaltına alındı.
Şanlıurfa merkezli 48 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyon sabah erken saatlerde başladı. Önceden saptanan yerlere yapılan eş zamanlı baskınlarda gözaltına alınanların 70’inin Şanlıurfa’da olduğu belirtildi. Gözaltı sayısının artabileceği belirtildi. Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Sağlık Bakanlığı Binası

Sağlık Bakanlığına 27.000 Sözleşmeli Personel Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM…

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…

Haber ve İçerik Etiketleri

etiketler ile ilgi alanına giren haberlere daha kolay ulaşabilirsin..

Haber Kategorileri

haberleri kategori bazında gruplandırarak aradığın içeriğe daha kolay ulaşabilirsin.