Doğanın tamamen karla kaplanması kuşları yem bulmak için farklı arayışlara sürükledi. Bir iş yeri önünde müşterilerin beğenisine sunulan ürünlere saldıran kuşlar karınlarını doyurdular.

Muşta kış mevsimi etkisini sürdürürken, aç kalan kuşlar karınlarını doyurmak için her yola başvuruyorlar. Etkili olan kış, yaşamı olumsuz yönde etkilerken kuşlara da zor günler yaşatıyor. Her tarafın karla kaplı olması sebebiyle aç kalan kuşlar karınlarını doyurmak için dükkanlara saldırmaya başladı.

Sürekli olarak işyerinin önünde dolaşan kuşlarla karşılaştıklarını kaydeden iş yeri sahibi kış mevsiminde açıktaki yiyecek ürünlerinin de kuşlar için bulunmaz fırsat olduğunu söyledi.

İşyerlerinin önündeki gıda ürünlerinin de kuşlara yem olduğunu kaydeden vatandaşlar, Kış mevsiminde kuşlar oldukça zor durumda kalıyorlar. Her taraf karla kaplı olunca kuşlar yiyecek bir şey bulamıyorlar. Benim dükkanımın önünde sürekli olarak mercimek, pirinç ve bulgur gibi ürünler torbalar halinde bulunuyor. Bunları kilo işi satıyoruz. Aç kalan kuşlar gün boyu bu torbaların üzerine konup karınlarını doyuruyorlar. Torbaları içeriye almak ve kuşları kovmayı vicdanımız kabul etmiyor. Kuşlar günde bir veya iki kilogram ürün yiyorlar dediler.

Herkesin kuşlara sahip çıkması gerektiğini söyleyen esnaflar da, Kuşlar iki veya üç ay boyunca yiyecek bulmakta zorlanıyorlar. Bunun için dükkanların önünde bulunan gıda malzemelerine saldıran kuşlara esnaflar engel olmuyor. Kuşlar yem bulamadıkları süre zarfında dükkanların önünde satışa sunulan gıda malzemeleri ile karınlarını doyuruyorlar. Hiç kimse bu kuşların aç kalıp ölmesini istemez ve buna göz yummaz şeklinde konuştular.

 

Muş Manşet Gazetesi