Skip to main content

Diyarbakır olaylarına protesto.

Muş Haber Fotoğrafı


Demokratik Toplum Partisi (DTP) Muş İl Başkanlığı ve bazı sivil toplum örgütleri son günlerde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki bazı illerde meydana gelen olaylarla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Muş Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasına, Varto Belediye Başkanı Demir Çelik, DTP il ve ilçe yöneticileri, KESK, MKSM, TUHAD-DER, İHD yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişi katıldı. DTP il binasından Belediye önüne kadar alkışlarla gelen grup basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.


Belediye Meydanı’nda düzenlenen ve yaklaşık 50 kişinin katıldığı basın toplantısı olaysız bir şekilde sona erdi. ‘Katil Devlet Hesap verecek’, ‘Sevdalıyız Hepimiz’, ‘Biz Güneşe Vurgunuz’, ‘Tayyip Şaşırdın Sabrımızı Taşırdın’ pankartlarının ve sloganlarının atıldığı basın açıklamasında konuşan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUHAD-DER) Muş Şube Başkanı Mehmet Ali Karagüzel, yaşanan olaylar karşısında hükümeti şiddetle kınadıklarını söyledi.


Mehmet Ali Karagüzel’in okuduğu basın açıklamasında, “Yaşanan olaylarda yüzlerce yaralı ve göz altı gerçekleşmiştir. Bunun akabinde Başbakan Tayip Erdoğan ‘Çocuklarına sahip çıkamayan anne ve babaların yarın ağlaması boşa olur’, ‘Kadın da olsa çocuk da olsa, güvenlik güçlerimiz gerekeni yapacaktır’ açıklamasında bulunmuştur. Bu açıklama bir ülkenin başbakanına yakışır bir açıklama olamaz. Ülkesinde yaşanan olaylarda yurttaşının acısını paylaşması gereken Erdoğan, bunun tersini yapmış, acıları ve tepkiyi katlamaya neden olmuştur. DTP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Baydemir başbakanın yapması gereken görevi yapmış ve Diyarbakırlı yurttaşların acısına ortak olmuştur. Buna dahi tahammül edemeyen anti demokratik zihniyet, Baydemir hakkında soruşturma açmıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen, Kürt halkı Diyarbakır halkını yalnız bırakmamış, yaşadığı şehirlerde protesto gösterileri düzenleyerek yaşanan olaylara kayıtsız kalmadığını ortaya koymuştur. Biz de Muş ta yaşayan Kürt yurttaşlar olarak Diyarbakır halkının yanında olduğumuzu ve bu terörün derhal durdurulmasını istiyoruz. Bizler, Muş’ta yaşayan yurtsever ve demokrat şahsiyetler olarak, yaşanan bu anti demokratik uygulamaları kınıyoruz. Baskılara karşı ilimizde yaşayan yurttaşlar, aydınlar, sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve tüm yurtseverleri yaşananları lanetlemeye Kürt halkının acısını paylaşmaya davet ediyoruz” sözlerine yer verildi. Haber: Emrullah Özbey

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri