Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi kapsamında Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkkara tarafından Muş’ta görev yapan din görevlilerine afet zararlarını azaltma konulu seminer verildi. Muş un Dap otelinde düzenlenen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program deprem anı ve sonrası vatandaşın sorumluluklarını anlatan sunum ve slayt gösterileri ile anlatıldı.

Olası afet zararlarını azaltmak için Kızılay şubeleri aracılığıyla yerelde kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesini sağlamak, toplum liderleri aracılığıyla toplumda felaketlere karşı hazırlıklı olma ve sosyal sorumluluk bilinci oluşturmak için Muş’un din görevlilerine deprem anlatıldı.

Camilerde deprem ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarından sonra din görevlilerinin de bu çalışmada etkin rol alması gerektiği kanaatine vardığını kaydeden Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkkara, din görevlilerinin halk ile hızlı bir iletişim sağladığını vurguladı.

Pilot il olarak seçilen İstanbul ve Düzce illerinden sonra her yıl 10 ilde projeyi uygulamaya koyacağını açıklayan Kızılay Derneği yetkilileri, proje satartını deprem riski fazla olan illeri kapsıyor.

Toplum liderleri aracılığı ile bütün halka ulaşarak afet tehlikeleri ve riskler hakkında bilinçlendirmek ve bu yolla zarar azaltma ve korunma kültürünü oluşturmayı hedefleyen projede muhtarlar, din görevlileri ve öğretmenler aracılığı ile kısa sürede tüm halka ulaşılması düşünülüyor.

Proğram tanıtım sunumunu yapan Kızılay Derneği yetkililerinden Funda Gülay Ünal, projelerinde din görevlilerinin önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak din görevlilerinin iletişim ağının geniş olduğunu vurguladı.

En iyi çalışan Kızılay şubesinin yılda en fazla 5 bin kişiye ulaşabildiklerini aktaran Ünal, camilerde bir anda 10 binlerce kişiye ulaşmanın mümkün olduğu için din görevlilerine duyulan ihtiyacı önemli bir yer teşkil ettiğini kaydetti.

Belediye Başkanı Necmettin Dede, Deprem Dede lakabıyla tanınan Ahmet Mete Işıkkara’ya “Sizi görenler deprem mi olacak endişesine kapılırken; ben, sizi görünce Depremin şiddeti ne olursa olsun depremi unutuyorum” esprisinde bulunduktan sonra projeye ilanları ile personeli ile tam destek olacağını açıkladı.

Programa, depremden korunma bilinci uzmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkkara, olağanüstü hallerde din hizmetleri sorumlusu Doç. Dr. İsmail Karagöz, Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Necmettin Dede ve İl Müftüsü Dursun Ali Şeker’in yanı sıra ildeki din görevlileri katıldı.