Muş’ta dilenciliği meslek haline getiren ve çoğunluğunu kadınlarla çocukların oluşturduğu dilenciler, soğuk geçen kış mevsimine rağmen sokaklarda dolaşmayı sürdürüyorlar. Köşe başlarında ve kaldırımlarda soğuk havalara rağmen oturarak dilenmeyi sürdüren kadın dilencileri kimse durduramıyor.

Vatandaşların soğuktan sokakta yürümekten bile sakındığı kış günlerinde kucaklarındaki çocukları gün boyu kaldırımlarda oturan dilencilerin, soğuğa dayanıklılığı dikkatlerden kaçmıyor. Çevre il ve ilçelerden gelerek Muş’ta dilenen kadınlar, vatandaşları ve insafları adeta bezdirdi. Son yıllarda Muş’u adeta mesken eden ve belediyenin yaptığı sıkı takiplere rağmen gelmeleri önlenemeyen dilencileri şiddetli kış da durduramadı.

Sabah saatlerinde akşama kadar dükkanları dolaşarak dilenen veya kaldırımlarda oturarak dilenen kadınlara tepki gösteren vatandaşlar, dilencilerin kış mevsimine rağmen gün boyu dilenmelerine şaşırdıklarını söylediler. Gündüz eksi 10 dereceye varan soğuk havaya rağmen sokaklarda bekleyen dilencilere şaşırdıklarını kaydeden vatandaşlar, “Hava çok soğuk. Bu soğuk havalarda gün boyu dışarıda kalmak çok zor. Sokakta yürümekten bile insanlar acizlik ederken dilenciler akşama kadar sokaklarda. Bu dilenciler dilenmeyi meslek haline getirmişler. Gerçek fakirin hakkını yiyorlar. Gerçek fakir sokaklara çıkıp dilenmiyor. Bu işi meslek haline getirenler soğuğa rağmen dileniyorlar” diye konuştular. Haber: Mikail Gökarslan

 NULL