Çevre illerden Muşa gelen ve dilenciliği meslek haline getiren şahıslar, kar ve soğuğa aldırış etmeden dilenmeye devam ediyorlar. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan dilencilere karşı belediye tarafından bir çözüm bulunmaması vatandaşların tepkisine sebep olurken, soğuk hava ve kara rağmen günlerini sokaklarda geçiren dilenciler, herkesi şaşırtıyorlar.

Dilenciliği meslek haline getiren ve yardımsever vatandaşların iyi niyetlerini istismar eden dilencileri kar ve soğuk hava bile durduramıyor. Soğuklara rağmen küçük çocukları da gün boyunca kucaklarında dolaştırarak istismarcılık yapan dilenciler vatandaşların tepkisine sebep oluyor. Kucaklarındaki küçük çocukları istismarlarına alet olarak kullanan dilenciler, aşırı soğuklara rağmen küçük yaştaki çocukları gün boyu sokaklarda dolaştırarak adeta hayatlarını tehlikeye atıyorlar.

Bitlisin Tatvan ve Güroymak ilçelerinden gelerek Muşu mesken tutan dilencilerin yıllardan beri Muşta çok önemli bir sorun haline geldiğini söyleyen vatandaşlar, bu dilencileri durdurmak için ciddi önlemler alınması gerektiği bildirildi. Sokaklarda sayısı oldukça fazla olan dilencilere karşı emniyetin, jandarmanın ve belediyenin ortaklaşa bir çalışma yapması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, Muşta dilenen ve çoğunluğu bayanlarla çocukların oluşturduğu dilenciler gerçek fakir değiller. Bunların yüzünden gerçek fakir olan vatandaş piyasaya çıkamıyor. Bitlisten sabahın erken saatlerinde Muşa gelip akşama kadar dilendikten sonra tekrar Bitlise dönen dilenciler, herkesi bezdirdi. Bunlara karşı bir önlem alınması gerekir. Cadde ve sokakları mesken tutan, dükkan dükkan dolaşan dilenciler gerçekten halkın duygularını istismar ediyorlar şeklinde konuştular.

 

Muş Manşet Gazetesi