Skip to main content

Dilencilere taviz verilmiyor

Muş Haber Fotoğrafı

Zabıta ekipleri, cami önleri, kavşak ve yaya kaldırımlarında vatandaşların dini duygularını istismar ederek dilencilik yapanları yakalayıp, il dışına gönderiyor.

Havaların ısınması ile birlikte kent merkezindeki dilenci sayısının artış göstermesi Muş Belediyesi Zabıta ekiplerini harekete geçirdi. Ekipler, cami önleri, kavşak ve yaya kaldırımlarında vatandaşları rahatsız ederek dilencilik yapanları yakalayıp, Zabıta Müdürlüğü’ne götürdü. Kent dışından geldikleri belirlenen dilenciler, ekiplerce il dışına gönderildi.

Operasyonda yakalanan dilencilere 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 33. maddesi gereğince yasal işlem ve cezai işlem uygulanarak üzerlerinde tespit edilen paralara da el konuldu. Zabıta ekipleri, vatandaşların rahatsız ederek dilenciliği bir meslek haline getirmiş kişiler ile ilgili olarak belediyenin ALO 153 numaralı hattını aranarak şikâyette bulunulmasını istedi.

Dilencilere yönelik operasyonları aralıksız sürdüren ekipler bugün de Suriyeli oldukları tespit edilen dilencileri topladı. Zabıta ve Emniyet ekiplerinin birlikte yürüttüğü operasyonda kent merkezinde çocukları ile birlikte dilenen Suriyeliler kapalı spor salonunda toplandı. Burada kimlik kontrolü ve yoklama yapan İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilileri, gerekli işlemlerin ardından dilenenleri Osmaniyedeki kampa göndereceklerini belirttiler.

Konu ile ilgili bilgi veren Muş Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Göçmen, Ekiplerimiz, vatandaşlarımızı rahatsız ederek cadde ve sokaklarda dilencilik yapanlara yönelik operasyonlarını sürdürüyor. Bu kapsamda yakaladığımız yerli dilencilere cezai işlem uyguladıktan sonra il dışına gönderiyoruz. Emniyet ekipleri ile birlikte topladığımı Suriyeli dilencileri de Göç İdaresi İl Müdürlüğüne teslim ediyoruz. Vatandaşlarımızın, cadde ve sokaklarda dilencilik yapanları belediyemizin ALO 153 numaralı istek ve şikayet hattına bildirmelerini bekliyoruz. Amacımız, halkımızın rahat ve huzurlu olmalarını sağlamak. Bu konudaki kararlılığımızı sürdüreceğiz dedi.

Dilencilik yapan Suriyelilerin aile bütünlüklerinin bozulmayacak ve incinmeyecek şekilde kampa gönderileceğini ifade eden Göç İdaresi İl Müdürü Fatih Işık, şunları söyledi: Şimdi yapmış olduğumuz işlem sokakta yaşayan ve dilenen Suriyelileri, Osmaniye Düziçi kampına göndereceğiz. Zabıta ve kolluk kuvvetleri, emniyet mensupları dilenen Suriyelileri yakalamış ve spor merkezimize getirmiştir. Bunların aile bütünlüğünü bozmadan Osmaniyeye göndereceğiz. Hem aile bütünlüklerini bozmayacağız hem de bunlara insani bir muamele de, incitmeden daha düzenli, daha güzel, standartları yüksek olan bir yaşanılabilir bir yerde hayatlarına devam etmelerini sağlayacağız. Bunun için buraya geldik ve tespit, değerlendirmelerimizi yapıyoruz, inşallah olumlu bir şekilde işimizi bitireceğiz. Büyük ihtimalle ortalama 20 kişiden başlayacağız. Yirmişer gurup şeklinde Osmaniyeye göndereceğiz.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri