Büyük Birlik Partisi Muş İl Başkanlığından siyasi partilere hazine yardımı tepkisi… Siyasi partilerin devletten aldıkları yardımları iade etmeleri gerektiğini ifade eden Has, konu ile ilgili olarak yazılı açıklamada bulundu.
Has açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Vergi, Devlete kaynak yaratarak yatırım ve harcamalarının karşılanmasını sağlar. Büyümeye katkıda bulunarak, gelir ve servet paylaşımını düzenler. Devletin sağlamakla yükümlü olduğu sağlık, güvenlik gibi temel hizmetleri ve altyapı hizmetlerinin gerçekleşmesini sağlar. Vergi halkın sermayesidir. Bayrak bağımsızlığımızın, vergi varlığımızın kanıtıdır”
Vergiyi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük, olarak açıklayabiliriz. Devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sağlık gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri, toplumsal sınıf farkı tanımadan tüm vatandaşların bu görevi yerine getirmeleridir. İnsan sevgiyle, devlet vergiyle ayakta durur.
Vatanı, bayrağı, inandıkları değerleri, sevdikleri için canını verirken gözünü kırpmayan bu milletin, vergi verirken eli titrer mi hiç?
Toplanan vergilerin hizmet getirip devletin, milletin eksiklerini gidermesi gerekirken Milletten toplanan vergileri alarak halka siyaset yapan meclisteki iktidar ve muhalefet partilerinin, vergi haftasında yapılacak olan kutlamalara katılmalarının da doğru olmadığına inanıyor, vergiden toplanan paralarla milyarları kasalarına dolduran ve halkın parasıyla siyaset yapan bugüne kadar tüm iktidar ve muhalefet partilerini de kınıyoruz. Hem halkın devlet hizmetlerinde kullanılsın diye ekmeğinden, çocuklarının rızkından kestiği paraları alarak siyasetiniz de kullanacaksınız, sonra da kalkıp her yıl verginin önemi hakkında açıklamalar yapıp kutlamalara katılacaksınız. Bu milletle dalga geçmekten başka bir şey değil.
Büyük Birlik Partisi olarak Mecliste bulunan partileri ve bunların il teşkilatlarını vatandaşın çektiği zorlukları sadece bir yıl yaşamaya davet ediyoruz. Milletin vergileriyle yapmış olduğunuz siyaseti kendi paralarınızla yapmaya kalkınca ayakta durabilir misiniz?
Büyük Birlik Partisi (BBP) olarak Devletten bir kuruş almadan ayakta duran tek siyasi partiyiz. Hiç biriniz Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı şehit liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu kadar olamadınız, kendisine yapılan seçim yardımını Ben milletin boğazından kestiği paralarla siyaset yapmam diyerek Şehit aileleri vakfına bağışlayacağını açıklayarak kabul etmemişti. Siz de almış olduğunuz seçim yardımını iade ederek ya da bunun hakkında bir kanun tasarısı çıkaracak kadar cesaretli misiniz?
2008-2011 döneminde AK Parti’ye verilen devlet yardımı 396 milyon 187 bin lira, CHP ye verilen yardım 177 milyon 531,4 bin lira, MHP ye verilen yardım da 121 milyon 303,7 bin lira (trilyon) . Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre bu yıl da toplam 129 milyon TL’lik yardım miktarı siyasi parti hesaplarına aktarıldı. Buna göre, AK Parti’ye 71,7 milyon TL, CHP’ye 38,7 milyon TL ve MHP’ye de 18,7 milyon TL Hazine yardımı yapıldı.
Açlıkla kıt kanaat geçinen milyonlarca vatandaş varken o aldığınız paraları hak ediyor musunuz? Unutmayınız ki! Vatandaşın içinde bulunduğu tüm sıkıntıların sebebi sizsiniz. Millet bu ekonomik zorlukları çekerken siz o yardımları alamazsınız. Konuşmaya gelince mangalda kül bırakmayan adaletten, devletçilikten, milliyetçilikten, Atatürkçülükten, halkçılıktan, ulusalcılıktan, laiklikten bahsedenler, yüzlerce milyarlık (eskiden trilyonluk) seçim yardımlarını alırken halkın durumunu gözardı edemezler. Genel merkezlerinin ve teşkilatlarının giderlerini, Yerel ve Genel Seçimler öncesi binlerce aday adaylarından aldıkları paralarla rahatlıkla karşılayan meclisteki partiler artık devletten aldıkları seçim yardımlarını çıkaracakları kanunla iptal etmelidirler.
Sadece bir kez Milletin çektiği sıkıntıyı bir yıl yaşamaya var mısınız? Günün ödemelerini yapınca yarın da Allah kerim diyen, geceden sabah yapacağı ödemeleri düşünmekten uykusu kaçan, parası olmadığından alacaklısını görünce ne yapacağını şaşıran ve mahcubiyetten yüzü kızaran esnafın haline şahit olmaya, onların sıkıntılarının aynısını siyasi partilerin kendi teşkilatlarında da yaşamaya davet ediyoruz.
Mecliste kendi menfaatlerine gelince bir araya gelen, işlerine gelince aldıkları ortak kararlarla bazen bizleri şaşırtan ancak çözülmesi gereken, halkın yararına olan konularda genelde kavga ve lafla sataşmalarla mecliste zaman dolduran bu partiler aldıkları seçim yardımını iade etsinler ve bundan sonra ülke gerçekten refaha, huzura kavuşuncaya kadar da almasınlar. Gökdelen misali plazlarda Genel Merkezlerinin her tuğlasını milletin sırtına vuranlar, teşkilatlarının tüm giderlerini vergilerden toplanan paralarla karşılayanlar artık millete tepeden bakmaktan vazgeçmeliler.
Mecliste grubu olan ve seçim yardımı alan siyasi partilere bir çağrımız var. Yaklaşan vergi haftasında mecliste şike konusu, milletvekili emekli maaşları ve kendi maaşları gibi yaptıkları, istedikleri zaman ya da menfaatlerine geldiğinde hiç zorluk çekmeden kavgasız ve sessizce aldıkları kararları bu kez de milletten toplanan ve kendilerine seçim yardımı olarak ödenen o çocukların süt parasını, boğazlarından kestikleri ve onca zorluklara rağmen yıne de ödediklerı vergilerden toplanan paraları iade etsinler. Sevgi bedel ister. Adaletten milliyetçilikten, Atatürk’çülükten, Laikçilikten, halkçılıktan bahsedenler gereğini yapmalıdırlar.
Halkın hizmetinde olduklarını söyleyerek, halkın parasıyla halka siyaset yapanlar ne zaman bu toplanan vergileri almaktan vazgeçecek bilinmez. Ancak bu asil millet, yine çocuklarının süt paralarını, boğazından keserek ödedikleri vergilerini vermeye ve o toplanan paraların kendilerine hizmet olarak döneceğine olan inancına devam edecek.
Yaklaşan Vergi Haftası şimdiden bütün milletimize hayırlı olsun.”

 Muş`un Sesi Gazetesi