Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, beş yıllık belediye başkanlığı döneminde belediyenin içişlerini düzenlediğini ve şimdiki hedeflerinin çöp, yol, su ve kanalizasyon çalışmaları olduğunu söyledi.

Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, beş yıllık dönemde yaptığı çalışmalar ve yeniden belediye başkanı seçilmesi halinde yapacağı çalışmaları açıkladı. Muş Belediyesi’nin 28 milyon TL borcunun olduğunu söyleyen Necmettin Dede, makamında yaptığı açıklamada, “Şu anda belediye başkanlığı görevini yürütüyorum. Birinci iş olarak hizmeti sürdürüyoruz. İkinci derecede ise seçim çalışmalarını yapıyoruz. Seçim de yaklaşıyor bir yandan da seçim çalışmalarını sürdürüyorum. Halkımız sağduyuludur ve memleketimize yararlı olan kişileri iş başına getirir. Her şey Muş için diyoruz” dedi.

Dede, “Benim beş yıllık dönemde gerçekleştiremediğim bazı projelerim var. Tabi ki bunlar iktidarın desteği ile olur. Bu projelerin hayata geçmesi için de iktidarla el ele olunmasını gerekmektedir. Yoksa bu aşılması son derece zor konulardır. Memleketimin su, kanalizasyon, mezbahana ve çöp konuları gibi önemli sorunları vardır. Bizim ilk hedefimiz şehrin makyajını yapmak ve önemli sorunlarını çözmektir. Bunlar da iktidar gücü ile olur. Belediyenin iç düzenini sağlamak uzun zaman aldı. Vatandaşların alışmış olduğu hukuksuz istekler ancak düzene erdi. Halkım sağduyuya sahiptir. Benim personelim beş yıl boyunca kesintisiz olarak zammını almış ve maaşını gecikmesiz olarak almıştır. Sosyal haklardan çok az bir alacak kalmıştır” dedi.

Muş’un bir nüfus kağıdının olmadığını ve imar haritasının bulunmadığını ifade eden Dede, “Su ve kanalizasyon şebekeleri nereden geçiyor belli değil. Bugüne kadar el yordamı ile bu işleri yaptık. Bu dönemde bu işleri projelerle masaya koyacağız. Şu anda il nüfusuna göre kişi başına 150 litre su kullansa mevcut suyumuz fazlası ile yetmektedir. Ancak şimdi yüzde 50’ye varan şebeke sisteminde bir kaçak mevcut. Bunun yanında soğuklardan ötürü musluklar açık bırakılıyor. Bu sebeple su yetmiyor. Şu anda elimizde iki adet proje var. Bu projelerden birisi Üçevler mıntıkasından 7-8 kilometre mesafeden su getirilmesi, diğeri ise Dilimli köyü yakınındaki kaynaktan su getirilmesi işleridir. Bu konuyu çözeceğiz. Cazibeli bir su getiremezsek o zaman her ay 150 bin TL elektrik borcu ödemeye devam edeceğiz. Ayrıca şu anda aylık 250 bin TL borç ödüyoruz. Bu borçlar da silinirse aylık 400 bin TL tasarrufa geçmiş olacağız ve bu para ile çok önemli işler yapabiliriz. Belediyenin mevcut geliri giderinin üçte biridir” dedi.

 Topkan Haber Ajansı