Önceki gün gece saat: 23.50 sularında Cumhuriyet caddesi Cengizhan otomotiv girişinde bulunan ara yolda, meydana gelen kaza ile ilgili olarak Muş Belediyesini sorumlu tutan vatandaşların iddialarına yönelik bir açıklama yapan Muş belediye Başkanı Necmettin Dede, olayın belediye ile uzaktan yakından bir alakasının olmadığını belirterek vatandaşların konuyu araştırmadan belediyeyi suçlu bulmasının doğru olmadığını ifade etti.

22 Mayıs 2008 gece saat: 23.50 sularında Cumhuriyet caddesi Cengizhan otomotiv girişinde bulunan ara yolda, meydana gelen kazada trafik ekiplerinin %8,3 araç şoförü hatalı bulunurken; belediye çukurundan olayın meydana geldiği iddia edilmesinin üzerine konu ile alakalı olarak açıklama yapan Başkan Dede, olayın belediye ile uzaktan yakından bir alakasının olmadığını belirterek vatandaşların konuyu araştırmadan belediyeyi suçlu bulmasının doğru olmadığını ifade etti. Olay gecesinin gündüzünde vatandaşın su kesintisi ile ilgili açılan çukura Belediye Su ve kanalizasyon ekiplerince güvenlik şeridi konmasına rağmen araç şoförünün otomatik vitesli 1996 model Mercedes aracının ana caddeden araç yola girişindeki dalgınlığı ve panik anında fren yerine, gaza basması sonucu Cengizhan otomotiv oto galerisinden içeri girdiği zabıta ve trafik ekiplerince tutulan tutanaklardan da anlaşılmasına rağmen vatandaşlarca belediyenin kusurlu bulunmasına belediye başkanı Necmettin dede’den sert tepki geldi.

“DEDE; OLAYIN BİZİMLE ALAKASI YOKTUR”

Vatandaşların şikayette bulunması üzerine açıklama yapan Başkan Dede; “yol aydınlatmaları yerinde, uyarı paneli oluşmasına rağmen, trafikçe belirlenen hız sınırının aşılması ( ana caddeden –ara caddeye girerken, dönüşlü yol ) nedeniyle şoförün yapmış olduğu hatanın belediyeye vatandaşlarca mal edilmesi bizleri üzmüştür. Bizlere husumeti olan vatandaşların, olayın iç yüzünü bilmeden telefonla arayarak tarafımıza şikâyetlerini olayın şoku diye adlandırmak isterdim. Ancak görülen o ki bizim hizmetlerimizi görmezlikten gelen, bazı kesimlerin haksız saldırılarına maruz kalıyoruz. Olayda ölü ve yaralının olmaması bizleri sevindirmiştir. Maddi hasarla sonuçlanan yazının bir kısmı belediye’ye mal edilse de açılan çukurun nedeni yine vatandaşa hizmettir. Bu konularda vatandaşımızın daha duyarlı olmasını bekliyoruz” dedi.

 Muş Ovası Gazetesi