Skip to main content

DBP Muş İl Başkanlığı panel düzenledi

Muş Haber Fotoğrafı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)Muş İl Başkanlığı tarafından Yerel Demokrasi, Özgün Birey, Demokratik Toplum İçin Birlikte Tartışıyoruz paneli düzenlendi.

Kentteki bir düğün salonunda düzenlenen panele Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Hatip Dicle, HDP Muş Milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan ile partililer katıldı. DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicle ve HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuşun ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, birlik mesajı verdi. Tarihi bir süreç yaşandığını ifade eden Kamuran Yüksek, Kürt halkı için de çok tarihi bir süreçtir Türkiyede yaşayan herkes için çok tarihi bir süreçtir. Hatta Ortadoğunun tamamı için çok tarihi bir süreçtir. 100 yılda bir böyle süreçler yaşanıyor. 100 yıl öncede Ortadoğu yeniden şekillendi. Birinci Dünya Savaşı yaşandı. Her millet, her halk, kendi mücadelesini yürüttü. İmparatorluklar vardı, imparatorlukların bazıları dağıldı. Yeni devletler oluştu, yeni sistemler oluştu. Şimdi 100 yıl sonra aslında bir kez daha böyle şey oluyor. Ama o zaman Kürt halkı kendi haklarına, özgürlüklerine kavuşamadı. Fakat bu sefer artık biz Kürtler ve mazlum haklar kendi hak ve özgürlüklerimize kavuşmak istiyoruz dedi.

İlerlemiş, kalkınmış, zenginleşmiş, iç sorunlarını çözmüş bütün dünya ülkelerinde mutlaka bir otonomi sistemi olduğunu dile getiren Yüksek, Şimdi biz de diyoruz ki, Türkiyede Kürt sorunu ve diğer toplumsal sorunların çözüm yolu demokratik özetliktir. Hem ayrılmamış olacağız, hem bölünmemiş olacağız hem de herkes kendi hakkı ve hukukuna kavuşmuş olacaktır. Ayrıca yerel kalkınmanın, toplumsal kalkınmanın, ekonomik büyümenin formülü de budur. Yoksulluktan kurtarmanın yolu da budur. Şimdi Ankaradan bizim Muş Ovasında ya da serhat bölgesindeki tarım politikalarımız belirleniyor, hayvancılık potalarımız belirleniyor. Ona göre kota konuluyor, ona göre teşvik ediliyor, ona göre tedip ediliyor. Şimdi Ankaradan sen buradakinin derdinden ne anlarsın, halinden ne anlarsın, nasıl çözebilirsin. Milyonlarca insanın sorununu nasıl çözebilirsin, çözemezsin. Onun yerine yetki devredin. Yetki vereceksiniz ile ildekini de seçimle iş başına getireceksiniz. Bu halk seçecek. Bu kentin yönetimi olur, bu kentim meclisi olur, sağlık, ekonomi, anadilde eğitim bütün bu başlıklarda burası kendini yönetir diye konuştu.

Panel daha sonra soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…