Varto arsası içerisine, Van Gölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ne (VEDAŞ) ait trafonun kurulması üzerine dava açan Ahmet Beyas isimli vatandaş, açtığı davayı kazanmasına rağmen trafonun kaldırılmamasına isyan etti.

Varto ilçesine 15 kilometre mesafede bulunan 80 haneli İlbey köyünde ikamet eden Ahmet Beyas isimli vatandaş, 2 yıl önce arsasının içerisine VEDAŞ tarafından trafo kurulması üzerine Varto Asliye Hukuk Mahkemesi ne dava açmıştı. İki yıl boyunca süren dava sonunda Varto Asliye Hukuk Mahkemesi nin direğin kaldırılmasına yönelik karar vermesi üzerine VEDAŞ yetkililerinin kararı uygulamamalarına Ahmet Beyas isimli vatandaş tepki gösterdi.

Trafonun 430 metrekarelik arsasına dikilmesi, yüksek gerilim hatlarının evinin üzerinde geçmesi ve kapısı sürekli açık olan transformatör direğinin kendilerine can ve mal güvenliği bakımında zarar vereceği korkusuyla yıllarca yaptığı itirazların sonuç vermediğini ifade eden Beyas, Varto Asliye Hukuk Mahkemesi ne başvurduğunu belirtti.

Mahkemenin bu trafonun arsasında kaldırılmasına hüküm getirmesine rağmen VEDAŞ ın kaldırma çalışmaları için hiç bir girişimde bulunmadığını anlatan Beyas, “Bu evi satın alarak onarım yaptığım yıllarda VEDAŞ yetkilileri arsamdan yüksek gerilimi geçirmek istediklerini söylemişlerdi. Ben de buna tepkimi koyarak izin vermedim. Fakat cebri ve zor kullanarak bu trafoyu arsama diktiler. Oysa evim ile transformatör direği arası 5 metre ve yüksek gelirim hattı evimin üstünde geçerek, köye dağıtılıyor. Mahkemenin verdiği karara rağmen yetkililer hala bunu kaldırmamakta ısrar ediyor. Avukatları aracılığıyla kararı Yargıtay a gönderip temyiz talebinde bulundular. Avukatları temyiz dilekçesinde, kararda davalının Varto VEDAŞ Müdürlüğü olarak gösterdiğini böyle bir kurumun mevcut olmadığını söyleyerek davanın reddini istemişlerdir. Varto VEDAŞ yoksa neden tahsilat makbuzlarında bu isim geçiyor. Avukatlar böyle bir kurumun olmadığına itiraz etmişse neden bu kurum bu vazifeyi yürütmektedir. Ben ve çocuklarım bu konuda mağduruz. Kapısı açık olan trafonun aynı zamanda bekçiliğini yapıyorum. Çoluk çocuğumun elektriğe çarpmaması açısında uğraş veriyorum. Dört beş seferde trafoda büyük patlamalarda meydana geldi. Ama ne zaman ne şekilde yanacağımız bile belli değildir. Bu trafonun ve yüksek gelirim hattının biran evvel evimin üstünde ve yanında kaldırılmasını istiyorum. Yetkililerin buna bir çözüm getirmesini istiyorum” dedi.

Öte yandan Varto VEDAŞ yetkilileri konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmazken, Muş VEDAŞ Müdürü Murat Karagüzel ise gazetemize yaptığı açıklamada, şahsın arsasına konulan trafonun ve yüksek gelirim hattının kısa bir süre içerisinde kaldırılacağını ve vatandaşın mağduriyetinin giderileceğini söyledi. Muş Ovası Gazetesi