Skip to main content

Davayı kazandı ama trafoyu kaldırmadılar.

Muş Haber Fotoğrafı

Varto arsası içerisine, Van Gölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ne (VEDAŞ) ait trafonun kurulması üzerine dava açan Ahmet Beyas isimli vatandaş, açtığı davayı kazanmasına rağmen trafonun kaldırılmamasına isyan etti.

Varto ilçesine 15 kilometre mesafede bulunan 80 haneli İlbey köyünde ikamet eden Ahmet Beyas isimli vatandaş, 2 yıl önce arsasının içerisine VEDAŞ tarafından trafo kurulması üzerine Varto Asliye Hukuk Mahkemesi ne dava açmıştı. İki yıl boyunca süren dava sonunda Varto Asliye Hukuk Mahkemesi nin direğin kaldırılmasına yönelik karar vermesi üzerine VEDAŞ yetkililerinin kararı uygulamamalarına Ahmet Beyas isimli vatandaş tepki gösterdi.

Trafonun 430 metrekarelik arsasına dikilmesi, yüksek gerilim hatlarının evinin üzerinde geçmesi ve kapısı sürekli açık olan transformatör direğinin kendilerine can ve mal güvenliği bakımında zarar vereceği korkusuyla yıllarca yaptığı itirazların sonuç vermediğini ifade eden Beyas, Varto Asliye Hukuk Mahkemesi ne başvurduğunu belirtti.

Mahkemenin bu trafonun arsasında kaldırılmasına hüküm getirmesine rağmen VEDAŞ ın kaldırma çalışmaları için hiç bir girişimde bulunmadığını anlatan Beyas, “Bu evi satın alarak onarım yaptığım yıllarda VEDAŞ yetkilileri arsamdan yüksek gerilimi geçirmek istediklerini söylemişlerdi. Ben de buna tepkimi koyarak izin vermedim. Fakat cebri ve zor kullanarak bu trafoyu arsama diktiler. Oysa evim ile transformatör direği arası 5 metre ve yüksek gelirim hattı evimin üstünde geçerek, köye dağıtılıyor. Mahkemenin verdiği karara rağmen yetkililer hala bunu kaldırmamakta ısrar ediyor. Avukatları aracılığıyla kararı Yargıtay a gönderip temyiz talebinde bulundular. Avukatları temyiz dilekçesinde, kararda davalının Varto VEDAŞ Müdürlüğü olarak gösterdiğini böyle bir kurumun mevcut olmadığını söyleyerek davanın reddini istemişlerdir. Varto VEDAŞ yoksa neden tahsilat makbuzlarında bu isim geçiyor. Avukatlar böyle bir kurumun olmadığına itiraz etmişse neden bu kurum bu vazifeyi yürütmektedir. Ben ve çocuklarım bu konuda mağduruz. Kapısı açık olan trafonun aynı zamanda bekçiliğini yapıyorum. Çoluk çocuğumun elektriğe çarpmaması açısında uğraş veriyorum. Dört beş seferde trafoda büyük patlamalarda meydana geldi. Ama ne zaman ne şekilde yanacağımız bile belli değildir. Bu trafonun ve yüksek gelirim hattının biran evvel evimin üstünde ve yanında kaldırılmasını istiyorum. Yetkililerin buna bir çözüm getirmesini istiyorum” dedi.

Öte yandan Varto VEDAŞ yetkilileri konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmazken, Muş VEDAŞ Müdürü Murat Karagüzel ise gazetemize yaptığı açıklamada, şahsın arsasına konulan trafonun ve yüksek gelirim hattının kısa bir süre içerisinde kaldırılacağını ve vatandaşın mağduriyetinin giderileceğini söyledi. Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri