Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DAKP) Sosyal Kalkınma Bileşeni uygulamaları kapsamında vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak amacıyla alınan 4 gezici sağlık aracı, düzenlenen törenle Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinin sağlık müdürlerine teslim edildi.

Van İl Özel İdaresi bahçesinde düzenlenen teslim törenine, DAKP Bölge Koordinatörü ve Van Vali Yardımcısı Osman Ahsen, DAKP Teknik Koordinatör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Oya Akalın, DAKP Merkezi Finans İhale Birimi Başkanı Muhsin Altun, AK Parti Van milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu, Gülşen Orhan, İkram Dinçer, Kerem Altun, Emniyet Müdürü M. Salih Kesmez ve il sağlık müdürleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Ahmet Yaman, DAKP’ın her yönüyle birçok ilki gerçekleştiren bir proje olduğunu söyledi. Devlet Planlama Teşkilatı olarak bu programın teknik koordinasyonundan sorumlu olduklarını belirten Yaman, “Bölgesel gelişmişlik kriterlerine göre en alt sıralarda yer alan, sondan ikinci diyebileceğimiz bir bölgede Avrupa Birliği ülkeleriyle proje

hazırlanabiliyor. Bu kapsamda 300 civarında proje hayata geçebiliyor ve hemen hemen tamamı şu an sağlıklı bir şekilde yürüyor. 30 milyon euro civarında kaynak hibe olarak kullanılıyor. Projelerin bir çoğu şu an ya tamamlanmış ya da tamamlanma aşamasına gelmiş durumda. Bu çok önemli bir başarı. Bu bizim için birçok açıdan demene fırsatı idi. Bu fırsatı iyi kullandığımızı düşünüyorum. Türkiye ve bölge insanı olarak bunların arkasından diğerleri de gelecek. Bu yörenin başarısı bizim açımızdan iftihar oldu.

AB karşısındaki kaynak kullanma açısından müzakere pozisyonumuzu çok olumlu yönde etkiledi diyebilirim” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından çok amaçlı sağlık araçları, il sağlık müdürlerine teslim edildi. NULL