Saadet Partisi tarafından organize edilen ve bazı sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği mitingde yüzlerce vatandaş İsrail’e lanet yağdırırken, Filistin’deki Müslümanlara destek verdi.

Muş’ta Cuma namazı sonrası düzenlenen mitingde İsrail’e tepkiler dile getirildi. Miting sonrası yürüyüşe geçen kalabalık gurup polis tarafından güçlükle dağıtıldı. Muş’ta Saadet Partisi (SP) tarafından organize edilen ve bazı sivil toplum örgütleri tarafından desteklenen İsrail’i telin mitingi düzenledi. Düzenlenen mitingde İsrail’e tepkiler dile getirildi.

Muş’ta Belediye Meydanı’nda Cuma namazı sonrasında düzenlenen İsrail’i Telin Mitingi çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleştirildi. Saat 13.00’te yaklaşık 5 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirilen mitingde İsrail kınandı. İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mitinge katılanlar ellerindeki dövizlerin yanı sıra İsrail bayrağı yakarak tepkilerini dile getirdiler. ‘Kahrolsun İsrail, Hamas’a Selam Direnişe Devam, Kahrolsun Siyonizm, Kafirler İttifakta Müslümanlar Nerede?’ şeklinde sloganların atıldığı mitingde üzerine kan bulaştırılmış oyuncak bebekler de dikkat çekti.

Düzenlenen Mitingi de konuşan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim, İsrail’in Filistin’de büyük bir haksızlığa sahne olan manzaralar yarattığını belirterek, dünyanın bu zulme karşı çıkması gerektiğini savundu. Devrim, dünyayı artık Müslümanların yönetmesi gerektiğini kaydederek, bir ve beraber olmanın zamanın geldiğini söyledi.

SP Muş İl Başkanı Muhitten Aytunç’da, Filistin’de bir katliamın olduğunu ve zulmün yaşandığını ifade ederek tüm dünyanın yaşananlara sessiz kalmasına tepki gösterdi. İsrail’e Türkiye’nin müdahale etmesi gerektiğini söyleyen Aytunç, Filistin’de evlerin, camilerin, okulların ve hastanelerin bombalanmasına hiç kimsenin sessiz kalamayacağını ifade etti.

CADDELER DOLDU TAŞTI
Düzenlenen mitingin sona ermesinin ardından İstasyon Caddesi üzerinde yürüyüşe geçen yaklaşık bin kişilik guruba polis müdahale etti. Yol üzerinde göstericilere dağılın uyarısında bulunan polis daha sonra çevik kuvvet ekiplerinin de müdahalesi ile kalabalık gurup Muş Devlet Hastanesi önünde durdurulabildi. Polislerin güçlükle engelleyebildiği grup, uzun uğraşlar sonucu ara sokaklara dağıtıldı.

İstasyon Caddesinde yürümeye başlayan kalabalık grup Filistin’e destek veren sloganlar atarken, İsrail’i de lanetleyip, işbirlikçilerini kınadı.

 Muşun Sesi Gazetesi