Skip to main content

Cuma namazı sonrası helva dağıtıldı

Muş Haber Fotoğrafı

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı ve Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün organize ettiği Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Sanayi Sitesi camiinde Mevlid-i Şerif okutuldu. Cuma namazı sonrası vatandaşlara helva ikram edildi.

Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri devam ediyor. Çeşitli etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası kapsamında Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı ve Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün ortak organizesinde mevlid-i şerif okutularak Cuma Namazı sonrası vatandaşlara helva ikramında bulunuldu.

Sanayi Camiinde kılınan Cuma namazı öncesi İl Müftüsü Hasan Atlı tarafından Ahilik Haftası ve önemi ile ilgili vaaz verildi.

Atlı vaazında insanların sahip olduğu doğruluk, dürüstlük ve çalışkanlığı ile ancak güçlü bir devlet olabileceğimizi söyleyerek şu ifadelere yer verdi: “geçmişte kurulmuş olan ahilik teşkilatı bugün ise çeşitli sivil toplum kuruluşları adı altında bir araya gelen esnafların büyük katkısı ve özellikle çalışanların sivil toplum kuruluşları ile yapmış olduğu işbirliği sonucunda ülkemiz güçlü bir devlet olma idealına ulaşacaktır. Biz bu ideale ulaştığımız zaman güçlü bir toplum ve güçlü bir devlet oluruz. Müslümanlar ürettiklerinde doğru ve dürüsttürler dedirmeli, çalışma hayatında ne kadar dürüst olduğumuzu kanıtlamalıyız.”

Muş’ta yıllarca esnaflık yapan, Muş’un gelişmesine katkıda bulunmuş ve ebediyete intikal etmiş olan esnaflar için bu etkinliği düzenlediklerini kaydeden Muş Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, “Mevlid-i Şerif’in okunmasına katkıda bulunan başta Muş Valiliğimiz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz ile sanayi esnafımıza teşekkür ediyorum. Muş’ta 2. düzenlenen ahilik haftasını dolu dolu geçirmek için gerek esnaflarımız gerekse valiliğimiz her türlü desteği veriyor.” dedi.

Ahiliğin toplumsal barışa katkı sunan bir örgüt olduğunu vurgulayan Demirtürkoğlu şunları söyledi: “Esnaf ve sanatkâr camiamızın nüvesi olan Ahilik, 12’inci yüzyılda Kırşehir’de temelleri atılan ve Anadolu’ya yayılarak bugünlere kadar sürüp gelen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur. Ahilik, toplumsal barış ve uzlaşma içeren akıl, bilim, çalışma ve ahlak birlikteliğidir. 800 yıl önce başlayan ve günümüzde de yaşanması gereken bir felsefedir. Toplumumuzun bugün eskisinden daha fazla akla, bilime, çalışmaya ve ahlaka ihtiyacı vardır. 2000’li yılları, akıl olmaksızın, bilim olmaksızın, çalışma olmaksızın ve ahlak, yani manevi değerler olmaksızın yaşamak ve hak etmek mümkün değildir”

Etkinliğe katkıda bulanan sanayi esnaflarına teşekkür eden Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Şerafettin Subaşı ise, Muş’ta 2. düzenlen ahilik haftası kutlamalarına sanayi esnafı olarak katkıda bulunduklarını belirtti. Subaşı, “dürüstlüğün, kardeşliğin ve huzurun timsali olan Ahilik Teşkilatının kutlama programına her zaman olduğu gibi katkıda bulunan Muş Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı’na sanayi esnafları olarak teşekkür ediyorum” dedi. Kılınan namazın ardından vatandaşlara meyve suyu ve helva dağıtıldı. Muş`un Sesi Gazetesi 

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri