Skip to main content
  • Ana Sayfa
  • Gündem
  • Çözüm Süreci Araştırma Komisyonu Başkanı Bostancı Muş’ta

Çözüm Süreci Araştırma Komisyonu Başkanı Bostancı Muş’ta

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Türkiye Buluşmaları kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Çözüm Süreci Araştırma Komisyonu Başkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Amasya Milletvekili Prof. Dr. Naci Bostancıyı konuk etti.

Muş Alparslan Üniversitesi Sabahattin Zaim konferans salonunda Çözüm Süreci konulu konferansa konuşmacı olarak katılmak üzere geldiği Muşta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Çözüm sürecinin 1 yıldan bunaya kan akmadan devam ettiğini vurgulayan Bostancı, Bundan herkes memnun. Ama en çok memnun olanlar, hayatlarını kaybetmiş olan insanların yakınlarıdır. Temennimiz insanların yaralarını kapatacak olan bu sürecin nihayete ermesi ve bundan sonra kan dökülmemesidir dedi.

Problemin çözümü konusunda ülkede yaşanan dönüşümün görüldüğünü hatırlatan Bostancı, Esasen demokratikleşme dediğimiz bu süreç, çözümünde bağlamına yerleştirileceği bir süreçtir. Demokrasi halk ile milleti bütünleştirmektir. Devletin milletinden, milletin devletine geçmektir. Herkesin kafasına göre bir millet tanımı olabilir ama millet gerçekliktir, bu ülkede yaşayan insanlardır. Bir gerçek var; bir arada yaşıyoruz, bir arada yaşamanın yolunu bulmak zorundayız. Çözüm süreci artık insanların; yeter, kan dökülmesin dediği bir noktada ve aynı zamanda Türkiyenin demokratikleşme süreci içerisinde girmiş olduğu bir olgunluğun neticesi olarak teşekkül etti. Elbette burada siyasi akıl ve mihmandarlık çok önemlidir. Türkiyenin yaşadığı dönüşümle bu siyasi mihmandarlık çözüm sürecinin önünü açmıştır. Bundan sonraki süreçte peyder pey dönüşümler sağlanacaktır. Bize düşün sükûnetle bu meselelere yaklaşmaktır diye konuştu.

Çözüm sürecine herkesin sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Naci Bostancı, Sürece İstanbul ve İzmirdeki insanların da, Diyarbakır ve Muştaki insanlarında katkı sağlaması sürecin ilerlemesi için çaba göstermesi gerekmektedir ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayip Erdoğanın Diyarbakır ziyareti ve Diyarbakırda Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (KIYB) Başkanı Mesut Barzani ile yapacağı görüşmeyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bostancı, Başbakanımızın Diyarbakır gezisini seçim yatırımı olarak nitelendirenler bilmelidirler ki demokrasi zaten halka yapılan bir yatırımdır. Halkı dinlemeden halkın isteklerini bilmeden halka yönelik yatırım da yapılmaz. Bir başka konu ise bugün Suriyede yaşanan savaştan etkilenen Kürtlerde bizim kardeşlerimizdir, Kuzey Irakta bulunan Kürtlerde bizim kardeşlerimizdir. Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi ile Türkiyenin oldukça iyi ilişkileri bulunmaktadır. Bizim oradaki bir yönetimin başkanı ile görüşmemiz kadar doğal bir şey olamaz ifadelerini kullandı.

Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede ve Alparslan Üniversitesi yetkilileri tarafından karşılanan Bostancı, daha sonra MŞÜde düzenlenen konferansa katılarak Çözüm sürecini anlattı.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri