Muş Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, Muş’ta ilk kez bu yıl deneme amacı ile ekilen Ege tütününün şu ana kadar olumlu sonuç verdiğini ve herhangi bir sorun yaşanmadığını söyledi.

Muş tütününe getirilen kotanın ardından zor günler geçiren tütün ekicisinin girdiği farklı arayışlar sonucunda Muş’ta deneme amacı ile ekilen Ege tütünü, çiftçilerin tek umut kaynağı oldu. Ege tütününün olumlu sonuç vermesi halinde her çiftçinin istediği kadar tütün ekip özel sektöre satış yapabileceğini belirten Solgun, mayıs ayı içerisinde ekilen ve bugüne kadar hiçbir problem olmadan büyüyen Ege tütününün Muş için çok önemli olduğunu söyledi.

Muş’ta kendi kooperatiflerinin 80, Tekel’in ise 9 çiftçi ile deneme ekimi yaptığını söyleyen Şehmus Solgun, “Yaklaşık 2 aydan beri çiftçilerin ekimini yaptığı Ege tütünü şu ana kadar problemsiz büyüyor. Yaklaşık olarak 200 dönümde deneme ekimi yapılmıştır. Şu anda deneme ekimi yapılan çiftçilerimizin tarlasına gidildiğinde çok güzel bir manzara var. Bir yanda Muş tütünü, diğer yanda Ege tütünü birlikte büyüyor. Çiftçimiz deneme ekimini yaptığı Ege tütününe büyük ilgi gösteriyor. Çünkü çiftçimizin tek umudu Ege tütünüdür” diye konuştu.

Ege tütününün çiftçinin umudu haline geldiğini söyleyen Şehmus Solgun, “Muş tütününü ağustos ayının 15’inden sonra toplamaya başlıyoruz. Daha sonra kurutup depoya kaldırıyoruz. Ege tütünün yetişmesinde herhangi bir sorun yok. Şu anda merakla beklediğimiz konu, hasat döneminin de ilimiz şartlarına uyup uymamasıdır” dedi.

 NULL