Skip to main content

Çiftçiler DGD`de hayal kırıklığına uğradı.

Muş Haber Fotoğrafı

Hükümet sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in 18 Temmuz’da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıkladığı 2005 yılı Doğrudan Gelir Desteği(DGD) ödeme miktarı Muş çiftçisinde hayal kırıklığı yarattı. Muş Ziraat Odası Başkanı Şabettin Aydın yaptığı açıklamada Muş Ovası Çiftçisi’nin memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Ziraat Odası Başkanı Şabettin Aydın, hükümetin doğrudan gelir desteği ödeme miktarını artırmasını beklediklerini ancak alınan kararın bunun tam aksine gerçekleşmesinin tüm çiftçilerde hayal kırıklığı oluşturduğunu ifade etti. Şabettin Aydın açıklamasında, Muş’un diğer tarım illeri ile aynı değerlendirilmemesi gerektiğini birçok değişik sebepten dolayı mağdur olan Muş Ovası çiftçisinin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini belirtti.

Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümetinin göreve gelmesinden sonra daha önce hiç yapılmayan mazot desteği vermesi, gübre desteği ve doğrudan gelir desteği ödemelerinin artırılmasının çiftçilerin umutlanmasını sağladığını, ancak son yapılan açıklama ile 2005 yılı DGD desteğinin dönüm başına 10 YTL olarak açıklanmasının çiftçide hayal kırıklığı yarattığını kaydeden Muş Ziraat Odası Başkanı Şabettin Aydın, “Her geçen yıl daha da fakirleşen Muş çiftçisinin umutla beklediği 2005 yılı doğrudan gelir desteği ödeme miktarı camiamızda hayal kırıklığına sebep olmuştur” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin en büyük üçüncü ovasında tarım yapmalarına rağmen Muş’taki çiftçilerin ekonomik darboğazdan kurtulamadıklarını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Şabettin Aydın, “Çiftçimiz doğrudan gelir desteği ödemelerinin yapılmasını dört gözle bekliyordu ve bu desteğin artacağını tahmin ediyordu. Ama açıklanan kadarıyla 2005 yılı doğrudan gelir desteği ödemesi ile çiftçimize dönüm başına 10 YTL verilecek. Bu rakam biz Muşlu çiftçilerini hayal kırıklığına uğrattı. Biz çiftçiler Ak Parti Hükümeti’nden çiftçiyi rahatlatacak bir rakam açıklamasını beklerken, bir önceki yıla göre daha düşük bir fiyatla karşılaştık” şeklinde konuştu.
İklimsel sebeplerden dolayı senede sadece bir mahsul alınabilen Muş Ovası’ndaki çiftçilerin diğer yörelerdeki üreticilerle aynı kefeye konmasının çok yanlış olacağını dile getiren Ziraat Odası Başkanı Şabettin Aydın, “Türkiye’nin birçok yöresinde çiftçiler yılda iki ürün hasat ediyor. Muş’ta ise senede bir ürün yetiştirilebiliyor. Her bölgeye aynı desteğin verilmesi yanlış bir uygulama. Bu nedenle Muş ve aynı konumdaki diğer yörelere en azından ürün desteğinde daha fazla ödeme yapılmalı” açıklamasında bulundu.

Bölge için farklı bir destekleme politikasının mutlak suretle oluşturulması gerektiğini kaydeden Muş Ziraat Odası Başkanı Şabettin Aydın, aksi halde Türkiye’nin en büyük üçüncü ovası olan Muş Ovası’nda üretim yapan çiftçilerin yakın bir zamanda tamamen tükenme noktasına geleceğini savundu. NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri