Skip to main content

Çeyizin favorisi yün

Muş Haber Fotoğrafı

İlimizde Yüncü Zaza olarak bilinen Abdurrahman Becerikli, yeni evlenen çiftlerin başlıca çeyizi arasında bulunan yünün bu yıl rağbet gördüğünü söyledi. Yüncü Zaza, hayvancılığın gelişmesi halinde yüncülüğün önemli istihdam alanı olacağını belirtti.

Yıllardır ilimizde yüncülük yapan ve halk arasında Yüncü Zaza olarak bilinen Abdurrahman Becerikli düğün sezonunu ile birlikte sektörde hareketliliğin yaşandığını ifade etti. Becerikli özellikle yeni evlenen çiftlerin başlıca çeyiz hazırlıkları arasında bulunan yüncülük sektörünün istihdam alanına dönüşmesi için hayvancılık sektörünün gelişmesi gerektiğini vurguladı.

Yeni evlenen çiftlere yatak yorgan ve yastık yapmak için her ailenin yün aldığını kaydeden Yüncü Zaza, düğün sezonunun başlamasından sonra yüncülük mevsiminin de bir canlandığını ancak ekonomik sıkıntılardan nasiplerini aldıklarını ifade etti. İlçeler başta olmak üzere çevrede birçok bölgeden yün için vatandaşların talebi olduğunu belirten Abdurrahman Becerikli yünleri hayvancılıkla uğraşan vatandaşlardan aldıklarını vurguladı.

Becerikli yıkanmış yünün 6-7 TL arasında alıcı bulduğunu belirtirken, yıkanmamış yünün ise 4 ila 5 TLden satıldığını belirtti. Vatandaşların, yeni evlenen çiftlere yatak yorgan yapmak için yün aldığını kaydeden Becerikli, yüncülüğün tekstil alanında da önemli bir sektör olduğunu bunun yaygınlaşması içinde hayvancılığa gerekli ilginin gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Yüncülük sektöründeki olumsuz gidişatın, sektöre bağlı kültürü etkilediğini, el sanatlarında soluk yitimine yol açtığını vurgulayan Becerikli, kırsal alandaki işsizlik yoğunluğunda, yüncülüğün gerilemiş olmasının da sebep oluşturduğunu kaydediyor. Hayvancılığın gelişmesi halinde yüncülüğünde gelişeceğini ve istihdam alanı oluşturacağını söyledi.

Becerikli, Koyun yünü üretiminde düşüklük Ülkemizde ve dolayısıyla İlimizde küçükbaş hayvan sayısının azalması ile başlamış olup sektörün el sanatlarında, ev örgülerinde azalmasına yol açmıştır. Muşta yünden başta yatak, yorgan, yastık olmak üzere el örgüsü yün kazak, ihram, çorap, eldiven, kalpak, iç kazak, folklor gibi giysi eşyalarında kullanılıyor. Bu gün itibarıyla bu giysilerimizi daha çok hazır elyaf karışımlarından alarak kullanmaktayız. Eskiye baktığımızda ninelerimiz annelerimiz boş zamanlarında teşi ile yün eğirip çorap, başlık, eldiven, iç kazak örüp soğuk havalara karşın tedbir alırlardı. Bu adet ve el örgü sanatlarının şuan itibariyle yok olduğunu görmekteyiz diye konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri