Skip to main content

Ceviz bereketi yaşanıyor

Muş Haber Fotoğrafı

İlimizde geçtiğimiz yıl havaların kurak olması nedeniyle ceviz üretiminde büyük bir düşüş yaşanmıştı.

Özellikle Kurtik Dağı çevresinde bulunan köylerde çokça yetişen cevizin çok az yetişmesi üreticiyi üzmüştü. Bu yıl ise ceviz adeta altın yılını yaşıyor.

İlkbahar yağışlarının bol olmasıyla bereketlenen topraklarımızda cevizde büyük bir artış meydana geldi. Hububat, meyve ve sebzede yaşanan bereketin ardından cevizde de artış olmasıyla altın bir yıl yaşanana ilimizde üreticiler bu bereketin devam etmesi için dua ediyor.  

Ceviz bereketi yüzümüzü güldürdü İl merkezinde bulunan bahçesinde birçok meyve ve sebzenin yanı sıra ceviz ağacı da yetiştiren Seyfetullah Olcay, üreticinin yüzünün güldüğünü belirtti. Olcay ceviz yetiştiriciliğine ilişkin açıklamasında: Geçtiğimiz yıl ilimizde kurak bir bahar dönemi yaşandı. Bu nedenle cevizler yetişmedi. Ceviz üretimi o kadar azdı ki bazı ağaçlarda bir tane ceviz ya vardı ya yoktu. Biz hemen hemen her yıl bol miktarda ceviz alırdık ancak geçtiğimiz yıl çok verimsiz geçti. Ancak bu yıl ilkbahar mevsimi bol yağışlıydı.

Bu nedenle meyve ve sebzede genel olarak bereketli bir yıl yaşıyoruz. Ceviz ağaçlarımızda bolca ceviz yetişiyor. İlimizin özellikle Üçevler tarafında bulunan köylerinde çok sayıda ceviz ağacı bulunur. Bu yıl oralarda da ceviz üretimi iyi durumda. Vatandaşlar yetiştirdikleri cevizleri satarlar, bu önemli bir gelir kaynağıdır. Bu nedenle bu yıl cevizde iyi bir yıl yaşamaktayız ifadelerini kullandı.  

5 Yılda Üretici Sayısı Arttı Son yılların ceviz açısından en bereketli yıllarından birini yaşadıklarını ifade eden Karlıdere Muhtarı Ferzende Demir, ceviz üretici sayısının da giderek artmakta olduğunu belirtti. Uzun yıllardır ceviz yetiştiriciliği yaptığını ve bu cevizlerin satışıyla birçok kişinin iyi bir gelir elde ettiğini ifade eden Demir: İlimizde en fazla ceviz Kurtik Dağı çevresindeki köylerde yetiştirilir.

Buralarda genel olarak ceviz bol olur ve bu cevizler çok kaliteli, lezzetlidir. Cevizler şu an olgunlaşma aşamasında, yaklaşık bir hafta sonra toplamaya başlayacağız. Toplayacağımız bu cevizleri tenekelere doldurup satışa çıkaracağız. Muş´un cevizi yağlı olur ve tamamen doğal yetişmektedir. Bu nedenle çok lezzetlidir. Son 5 yılda ceviz üreticisinde de artış var ancak yine de ceviz ağacı sayısı yeterli düzeyde değil. İlin ihtiyacını karşılamak için ağaç sayısının artması gerekiyor.

Bizim ceviz ağaçlarımız bu yıl bol verim veriyor. Bazı ağaçlar var ki 10 teneke ceviz alabiliyoruz. Bazı ağaçlardan ise 3-5 teneke ceviz alıyoruz. Geçtiğimiz yıl ceviz az olduğu için fiyatı yüksekti ancak bu yıl bolluk olduğu için ceviz fiyatlarının normal seviyelerde olacağını düşünüyorum şeklinde konuştu. Muş´un cevizinin çok lezzetli olduğunu belirten Adem Kalır adlı vatandaş ise bu yıl bereketli bir sezon yaşandığını ve fiyatların normal olmasını beklediklerini ifade etti. 

Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri