Skip to main content

Çatılardan sarkan buzlara dikkat

Muş Haber Fotoğrafı

Yoğun kar yağışının hayatı olumsuz etkilediği kentte çatı saçaklarından sarkan buzlar tehlike saçıyor. Vatandaşların saçakların altında geçerken dikkatli olmaması durumunda vahim neticeler yaşanabilir. Özellikle ana cadde üzerindeki ev ve işyerlerinin çatılarından sarkan buzlara vatandaşların dikkat etmesi gerekir.

Çetin kış şartlarının yaşandığı ilimizde gündüz hava sıcaklığının kırılmasından dolayı eriyen çatı karları ilginç buz görüntülerine sahne oluyor. İki gündür etkili olan kar yağışı sonrası yüksek binaların çatılarında ilginç buz görüntüleri oluşturdu.

Kış şartlarının hüküm sürdüğü kentte çatılardan sarkan buzlar görenleri hayrete düşürüyor. Vatandaşların hem saçaklardan sarkan buzlara hem de yol ve kaldırımlardaki buzlanmalara dikkat etmeleri yönünde uyarılarda bulunan uzmanlar, olası bir dikkatsizliğin hayati bir tehlike doğuracağını söylediler.

Özellikle çatılardan sarkan buzların çok tehlikeli olduğunu kaydeden uzmanlar, geçmişte saçaklardan düşen buzlardan dolayı meydana gelen kazaların sık görüldüğünü bu tür kazalara maruz kalmamak için vatandaşların mümkün olduğunca saçak altından yürümemelerinin daha iyi olacağını söylediler.

Uzmanlar, özellikle yol ve kaldırımlardaki buzlanmalardan dolayı vatandaşların düşerek vücutlarının çeşitli yerlerinde kırık ve çıkıklara neden olduklarını belirttiler. Ellerin cepte yürünmesinin de bunda etkili olduğunu kaydeden uzmanlar, düşme anında daha kontrollü olmak ve tedbir almak için ellerin cepte olmaması gerektiğini ifade ettiler.

Kış aylarının sert geçtiği ilimizde buzlanmalarla birlikte trafik kazalarının yanında hastanelerin ortopedi servisleri de yoğunlaşıyor. Yayaların yolda yürürken daha dikkatli davranmaları gerektiğini dile getiren uzmanlar, dikkat edilmeyen küçük kazaların büyük yaralanmalara sebep olabileceğini kaydettiler.

Kaldırım ve ara sokaklarda meydana gelen ve her gün yüzlerde vatandaşın düşmesine neden olan buzlanmalara karşı uyarılarda bulunan uzmanlar, vatandaşların buzda düşmelerinden sonra mutlaka doktora görünmeleri gerektiğini belirttiler.

Karlı ve buzlu yollarda ellerin cepte olmasının yanlış olduğunu ifade eden uzmanlar Kış aylarında havalar soğuk olduğu için vatandaşlar yolda yürürken ellerini ceplerine sokuyorlar. Düşme esnasında bu pozisyon çok tehlikelidir. Çünkü düşen kişi ellerini kullanamadığı için yaralanmalar daha ciddi olabilir. Giyilen ayakkabıların tabanları tırtıklı olmalı. Küçük adımlar atılmalı. Buzlu yollarda yürüyen kişiler mutlaka yürüdükleri yere bakmalılar. dedi.

Kırık parmakların hareket edebileceğini söyleyen uzmanlar, Düşme anında kişi o anda acı hissetmeyebilir. Düşmelerden sonra kişiler mutlaka bir uzmana görünmelidirler. Kol ve bacaklardaki kırıklar sonrası parmakların oynaması nedeniyle, kırık olmadığı düşüncesiyle tedaviye başvurulmuyor ama kırık parmaklar ilk anda oynayabilir. dediler.

KAR YAĞIŞI DEVAM EDECEK

Meteoroloji Van Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre; Muş genelinde devam eden kar yağışının yarında gün boyunca etkili olması bekleniyor. Tahmin edilen Hava Durum Raporuna göre:

Cumartesi günü de aralıklı kar yağışlı geçeceği ve rüzgârın güneyden hafif, yer yer orta kuvvette (10-30 km/s) olarak esmesi tahmin ediliyor. 03/01/2016 Pazar günü ise, parçalı çok bulutlu ve rüzgârın güneyli yönlerden hafif, yer yer orta kuvvette (10-30 km/s) olarak esmesi beklenmektedir.

Bu tahmini bilgiler ışığında; Ulaşımda aksama, buzlanma, don, baca gazı zehirlenmesi, direk/ağaç devrilmesi, vb. oluşması muhtemel risklerin göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın daha dikkatli olması önem arz etmektedir. İstenmeyen olayların yaşanmaması adına buz sarkıtlarının altından geçilmemesi, özellikle soba zehirlenmelerinin sık sık yaşandığı bu aylarda yanan sobalar, yatmadan önce tamamen söndürülmeli ve içindeki yanmış, yarı yanmış kömür, odun gibi yakacak malzemeler dışarıya çıkartılmalıdır. Lodos, fırtına gibi hava sirkülâsyonunun olumsuz olduğu koşullarda sobalar yakılmamalıdır.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri