Rüstemgedik beldesine ayrılan ve onarımı hangi kuruma ait olduğu belirlenemeyen 4 kilometrelik yolun 10 yıldır yapılması bekleniyor. Yolun yapılması için çalmadık kapı bırakmayan Meclis üyeleri ve Muhtarlar, çalınan her kapıdan olumsuz yanıt aldıklarını belirterek, son çare olarak Devlet Hava meydanlarından yollarının yapılmasını isteyeceklerini ifade ettiler.

Muş’un Bulanık ile Malazgirt ilçeleri yolu üzerinde, Bulanık yolu 10. kilo metresinden Rüstemgedik beldesine ayrılan ve onarımı hangi kuruma ait olduğu belirlenemeyen 4 kilometrelik yolun 10 yıldır yapılması bekleniyor. 40 yıllık ulaşım sağlanan yol, son olarak 10 yıl önce asfaltlanmış daha sonra onarımı yapılmamış. Yaklaşık 25 köy yolunun üzerinde bulunduğu gurup yolun 21 kilometresi İl Özel idaresi tarafından yapılmış geri kalan 4 kilometre ise İl özel idaresinin sınırlarında olmadığı gerekçesi ile onarımı durdurulmuş. Köstebek yuvasını andıran yol vatandaş tarafından kullanılmıyor. Vatandaş yolun hemen kenarında kendileri düzelttikleri arazi yolunda ulaşımı sağlıyorlar. Rüstemgedik beldesi belediyesi bu 4 kilometrelik yolun 500 metresinin mücavir alanı içerisinde olduğunu geri kalanının mücavir alanında olmadığında yapımını üstlenmeyeceğini belirtirken il özel idaresi, “bizim sınırda değil kara yolları ise bizim çalışma haritamıza girmiyor” diyerek onarımını durdurmuşlar. Çevre köy muhtarları ve il meclis üyeleri Kaymakamlık başta olmak üzere diğer kurumlara da çok defa müracaat ettiğimiz halde hepsi de bizim sınırlarda değil diyerek onarımını üstlenmediklerini kaydettiler. Muhtarlar yolun tamamen asfalttan kaldırılması stabilize yola çevirtilmesi durumunda çukurların kapanacağını belirterek “asfalt yapmıyorlarsa bari kalan asfaltı da kaldırsınlar” diyorlar.

“ARTIK DHM’YE BAŞVURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Bulanık İl Genel Meclis Üyesi Remzi Çelik, “2006 yılında gurup yolu asfaltlama programına alındı. Daha sonra iptal edildi. 10 yıl önce il Özel idaresi 21 Kilometreyi asfaltladı geriye kalan 4 kilometrenin de 100 metresini kazdılar daha sonra bizim sınırlarda değil diyerek yapmadılar” şeklinde konuştu. Bütün kurumlara yolun yapımı için gittiğini fakat hiçbir kurumun yolun yapımını üstlenmediğini, bütün kurumların başından savdığını kaydeden Meclis Üyesi Çelik,” Kaymakamlığa gittim il Özel İdaresine gönderdi oraya gittim Karayollarına git dedi. Karayollarına gittim onlarda bizim ağımızda değil dediler. Daha sonra Vali Yardımcısına gittim o da Rüstemgedik belediyesi yapsın ifadelerini kullandı. Belediye de mücavir alanına giren sadece 500 metre olduğunu belirterek en fazla 500 metreyi onaracağını söylüyor ben de şaşırdım nasıl yapacağımı gitmediğim bir tek havayolları kaldı bundan sonrada başvuracağımız tek yer hava yolları olacak ” diyerek yetkililerde sitemde bulundu. Muhtar ve meclis üyeleri, “vatandaşın sürekli bizi sıkıştırdığını (siz nasıl temsilcimizsiniz ki yolumuzu onaramıyorsunuz) diyerek bizden hıncını çıkardığını söylüyorlar. Bizde çözüm bulamadığımız için bunun ezikliğini yaşıyoruz” diyerek sözlerine son verdiler.

 Muş Ovası Gazetesi