Skip to main content

Bu köyde 9 kişi ölümü bekliyor

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’un merkeze bağlı Bostankent köyünde yaşayan Ali Rıza Eldemir’in ‘kot taşlama’ olarak bilinen silikosizin 47’nci kurbanı olması, aynı hastalıktan ölümlerini bekleyen 9 köylüsünü endişelendirdi.

Muş’tan İstanbul’a 2000 yılında iş bulma umuduyla giden 27 yaşındaki Ali Rıza Eldemir, kot taşlama atölyesine girdi. Esenyurt ve Gaziosmanpaşa Küçükköy’deki farklı atölyelerde 2005 yılına kadar kot kumlayan Eldemir, kaçak atölyeler kapanınca köyüne döndü. 2009 yılında silikozise yakalandığını öğrenen Eldemir, son bir yıldır köyünde oksijen tüpüne bağlı şekilde yaşayordu. Evli ve çocuğu olmayan Ali Rıza Eldemir, şikayetlerinin artması üzerine İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırıldı ve 11 Ekim günü hayatını kaybetti. Bostankent köyüne getirilen Ali Rıza Eldemir’in cenazesi, dün (12 Ekim) gözyaşları arasında toprağa verilirken, aynı hastalıktan yatanların endişelerini artırdı.

AYNI AİLEDEN 4 KİŞİ SİLİKOZİS

Bostankent’in silikosiz hastaları Resul Boz (21), Mehmet Eser (23), Cengiz Parlak (23), İrfan Gültekin (26), Medeni Tekin (26), Ömer Sevinç (27), Nuri Tekin (28), Ali Rıza Tekin (31), Mehmet Emin Tekin (38) arkadaşları Ali Rıza Eldemir’in mezarı başında dua ettiler. Köyde yaşayan ve amca çocukları olan Tekin ailesinin 4 bireyi ise mezar başınrda diğer arkadaşlarıyla birlikte Biz de bu yolun yolcusuyuz. Ölümü bekliyoruz. Yapacağımız başka şey yok dediler. .

BEN NASIL OLSA ÖLECEĞİM AİLEMİN GELECEĞİNDEN ENDİŞE EDİYORUM

2002-2006 yılları arasında kot taşlamada çalıştığını belirten Mehmet Eser, köyde aynı hastalıktan yakınanların olduğunu vurduladı. Mağdur durumda olduklarını bildiren Mehmet Eser, Bizlere maaş bağlanması için hastalığın yüzde 15’e seviyeye ulaşmış olması yolunda rapor almak gerekiyor. Zaten yüzde 15’e ulaşan hasta ölüyor. Solunum güçlüğü çekiyorum. Bu yüzden solunum tüpüne bağlı yaşıyorum. Evliyim bir çocuğum var. Babam çoban, başka gelirim yok. Ben nasıl olsa öleceğim ailemin geleceğinden endişe ediyorum. Devlet bizlere el uzatsın dedi.

ŞİMDİ BEN DE ÖLÜMÜ BEKLEYEN BİR ADAYIM

Arkadaşlaşının mezarı başında konuşan Cengiz Parlak ise kot taşlamada 6 yıl çalıştığına işaret etti. Çalışırken bu işin bu kadar ölümcül olduğunu bilmediklerini ifade eden Parlak, yetkililerin uyarıda bulunmadığını ileri sürdü. Cengiz Parlak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yanı sıra belediyeler de bu atölyelerin çalışmasına göz yumuyor. Bizde yoksulduk, cahildik ve köyde işimiz yoktu. İstanbul’a çalışmak için bir arkadaşımız gitti onun tavsiyesi üzerine bizlerde gidip çalıştık. Şimdi bende ölümü bekleyen bir adayım diye konuştu.

Öte yandan ölen Ali Rıza Eldemir’in kuzeni Osman Eldemir, bir canı toprağa verdiklerini başka canları toprağa vermek istemediklerini belirtti. Osman Eldemir, Hastalara sahip çıkılsın dedi.

KUTU

KOT TAŞMALA NEDİR

Taşlama, kotların beyazlatılması, eskitilmiş görünümü verilmesi için, kumun, kuru hava kompresörleriyle kotların yüzeyine tutularak aşındırılması işlemidir. Çalışanlar, solunan tozların akciğere girmesiyle silikozis hastalığına yakalanıyor. Akciğer kan ve lenf damarlarında çekilmeler ve şekil bozukluklarının oluşmasına neden olan hastalığın tedavisi yok.  Doğan Haber Ajansı 

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri