Ağır kış şartlarında meydana gelen kanalizasyon patlaklıkları belediyeyi de zor durumda bırakıyor. Kış mevsimin de beraberinde getirdiği olumsuzluklar göz önünde bulundurulduğunda patlayan kanalizasyonların onarılması için ekiplerin yoğun çaba sarf ettikleri kaydedildi.

Kentin çeşitli bölgelerinde meydana gelen su ve kanalizasyon patlaklıklarının giderilmesi için çaba sarf eden Belediye ekipleri bu kez Belediye Hizmet Binasının kanalizasyonunu onarmak için kolları sıvadı.

Alt yapı döşemelerinin ihtiyaca cevap vermeyecek kapasitede olduğu ve artan nüfus oranının bunda büyük bir etki yarattığı kaydedilirken, vatandaşlar alt yapı döşemelerinin yeniden yapılması gerektiğini ifade ettiler. Belediye hizmet binasının kanalizasyon döşemelerinde meydana gelen patlaklıklardan dolayı kaldırımın yıkıldığı ve onarım çalışmalarının başladığı belirtildi.

Yıllar önce yapılan kanalizasyonların yetersiz olduğunu ve ihtiyaca cevap vermediğini ifade eden Dede, kentin çeşitli bölgelerinde her gün kanalizasyon patlaklarının meydana geldiğini ve ekiplerin onarımlar yaptığını vurguladı. Eski yerleşim merkezlerinde imar ve planın uygulanmadığını ve mahalle sakinlerinin evlerine yakın buldukları ilk çukura kanalizasyon ayağını bağladığını kaydeden Dede, alt yapı sorununun tamamen çözümlenmesi için yeni bir projenin ve şebeke döşemesinin yapılması gerektiğini söyledi.

Alt yapı sorunu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Necmettin Dede, kanalizasyon şebekelerinin yıllar önce yapıldığını ve artık ihtiyaca cevap vermediğini söyledi.

Muş’un alt yapı sorununu gidermek için kanalizasyon şebekelerinin tamamen değişmesi gerektiğini ifade eden Belediye Başkanı Necmettin Dede, “Muş’un nüfusu 20 bin dolayında olduğu zaman bu kanalizasyon şebekesi döşenmiş. Bugün artık nüfus 70 bini aştı. Kanalizasyonlar haliyle ihtiyaca cevap vermiyor. Kentin alt yapı sorununu gidermek için projelerimiz var. Kanalizasyon ve içme suyu şebeke döşemelerini tamamen değiştireceğiz. Uzun yıllarda Muş’un ihtiyacını karşılayacak kapasitede bir döşemenin yapılması için projeler hazırladık” diye konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi