Muş Merkeze bağlı Bozbulut köyünde ilginç bir uygulama ile köylüler arasında hayvan otlatma yüzünden çıkabilecek kavgalara para cezası uygulanıyor. 210 hane ve yaklaşık 2200 Nüfuslu olan Bozbulut Köyü, köyde kan davasının yaşanmaması için başlattıkları ceza uygulaması ile hayvan otlatmadan dolayı çıkabilecek kavgaların önüne geçilmiş durumda. Hayvanları başkasının tarlasına giren hayvan sahibi hakkında tarla sahibi hemen Muhtarlığı arayarak şikayette bulunuyor, Muhtar köy bekçilerini olay yerine göndererek olayı tespit edip tutanak tuturak ceza kesiliyor, cezanın 15 gün içersinde ödenmesi için hayvan sahibine müddet veriliyor, tahsil edilen paralar Köy bütçesine aktarılarak köyün hizmetinde kullanılıyor.

Bozbulut Köy Muhtarlığı tarafından 6 yıl önce alınan kararla, hayvan sahipleri kendi Hayvanını başkasının tarlasında otlattığı takdirde para cezası kesiliyor. Köy Muhtarlığı tarafından kesilen para cezası tahsil edilerek Köy bütçesine aktarılıyor.
         Bozbulut köyü Muhtarı Zülküf Erikli, köyde son 30 yıl içersinde hayvanlarını başkasının tarlasında otlattığı için 15 kişi silahla öldürülürken, birçok kişinin de yaralandığını belirtti. Köyde çıkan cinayetlerin başında hayvan otlatma geldiğini belirten Erikli Muhtar Seçildikten sonra, “Soruna çözüm bulmak için, İhtiyar heyeti ile oturarak şimdiye kadar hayvanlarını başkasının tarlasında otlatarak ekinlerine zarar veren köylüleri Jandarmaya Şikayet etmek hayvanlarını alıkoymakla önüne geçilmediğini ifade etti. Muhtar Zülküf Erikli, Ancak Ölümle sonuçlanan kavgalara para cezası uygulaması ile önüne geçileceğini kararlaştırdıklarını söyleyerek, “6 yıl önce 500 hayvanı olan bir çiftçi, başkasının tarlasında hayvanlarını otlattığı takdirde 500 milyon lira, 200 koyunu otlatanlara 300 milyon bir büyükbaş hayvanı otlatanlara 20 milyon lira para cezası uygulaması başlattık. Valilikten alınan makbuzla cezayı kesip tahsil ediyoruz. Bu uygulamadan sonra, son 6 yıl içersinde hayvan otlatmaktan hiçbir kavga çıkmadı. İlk yıllarda 30 kişiye ceza kesildi. Kesilen cezalarda para tahsili yapıldı. Para tahsilinde hiç sorun yaşamadık. Şimdi girerek ceza kesintileri asgariye düştü. Kimse kimsenin tarlasında kei hayvanını otlatmıyor artık. 2006 yılı içinde sadece 5 kişiye ceza kesildi” diye konuştu.
Amaçlarının köylüleri cezalandırmak olmadığını belirten Muhtar Zülküf Erikli, “Bu uygulamamız caydırıcı nitelikle bir uygulama. Bu uygulamanın diğer köylülerin örnek olması diliyorum. Bu uygulama ile hayvanlarını başkasının tarlasında otlattığı için hiçbir kavga çıkmadı şimdiye kadar” dedi.
Seyithan Koç isimli Bozbulut köyü vatandaşı ise, , Muhtarlığın almış olduğu ceza uygulamasından çok memnun olduklarını belirterek, 15 gün önce hayvanlarının başkasının ekili tarlasına girerek zarar verdiğini bunun için 500 milyon lira para cezası kesildiğini ve parayı yatırarak, bu uygulama ile köyde cinayetlere son verildiğini söyledi.

Köylüler bu uygulamadan memnun olduklarını dile getirerek, diğer köylerde de, bu uygulamanın yapılması ile kavgaların son bulacağını söylediler. Haber: Emrullah Özbey NULL