Muş Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Van Valisi Özdemir Çakacak, Hakkari Valisi Muammer Türker, Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ile dört ilin ticaret ve sanayi odası başkanları ile il genel meclisi başkanları katıldılar.
Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Muş Valisi Erdoğan Bektaş, “Kalkınma ajansının yönetim kurulu toplantısı için bir aradayız. Daha önceki toplantılarda alınan karar gereği her ay bir ilde toplantıları gerçekleştiriyoruz. Bugün dördüncü toplantı Muş’ta yapılıyor. Bu toplantı geçen ay yapılacaktı fakat seçimler sebebiyle bir ay ertelendi. Dört ayda bir bu toplantılara şahit olacağız” dedi.

Düzenlenen toplantıda daha sonra Van, Muş,Bitlis ve Hakkari illerini kapsayan Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Van Valisi Özdemir Çakacak, 29 Mart yerel seçimlerinden sonra yönetim kurulu üyelerinde de değişiklikler olduğunu belirterek, yeni belediye başkanı ve il genel meclisi başkanlarının yönetim kurulu üyesi olduklarına değinerek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Çakacak, “Kalkınma ajansları 2006 yılında kurulmuştur. 2008 yılındaki Bakanlar Kurulu kararı ile de Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinin de içinde buluğdu kalkınma ajansı kurulmuştur. Mevzuata göre ilk yıl yönetim kurulu başkanlığını Van Valiliği yapacak. Her yıl bir ilin valisi bu görevi yürütecektir. Dört ilimizin de kalkınma ajansını aynı şekilde sahiplenmesini sağlamak için her ay bir ilde toplantı yapmaktayız. Kalkınma ajansının amacı bölgesel gelişmişlik farklarının ortadan kaldırarak, yerel yönetimlere, yerel girişimcilere, proje desteği, finans desteği sağlayarak bu illerimizin kalkınmasına yardımcı olmaktır. Kalkınma ajansımız yapılanma aşamasındadır. Daha önce yapılan toplantılarda aldığımız kararlar gereği genel sekreter görevlendirmesi yapılmış ve atama yapılması için Devlet Planlama Teşkilatı’na gönderilmiştir. Kalkınma Ajansı’mıza 100. Yıl Üniversitesi’nden Emin Yaşar Demirci Genel Sekreter olarak atanmış ve bundan sonra da kalkınma ajansının görevlendirmeleri de devam edecektir. Bundan sonra kalkınma ajansının personel yapılandırmasının oluşturulması için çalışmalar yapılacaktır. Muş’ta ilk defa yapılan bu toplantıların dört ilimize de hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Toplantı, yapılan konuşmaların ardından basına kapalı olarak devam etti.