Skip to main content

Bingöl, kadına şiddet bitmez

Muş Haber Fotoğrafı

Günümüz kadınının ev dışında en kötü şartlarda çalışmak zorunda bırakıldığını savunan Genç Aktivistler Derneği Başkanı Bülent Bingöl, “21. yüzyılda eğer kadın, yoksullukla yaşayan en fakir 1.2 milyar insanın yüzde 70’ini oluşturuyorsa, gelecek 10 yıl içerisinde sanayileşmiş ülkelerdeki kadınların yüzde 80’i ve tüm dünyadaki kadınların yüzde 70’i ev dışında çalışmak zorunda kalacaksa, haftada 60-90 saat en kötü koşulda ve en çok çalışan ise, dünyadaki 900 milyon okuma yazma bilmeyen arasında kadınların oranı iki kat fazlaysa ve ülkemizde her 10 kadından 4’ü fiziksel şiddet görmekteyse, her 5 dakikada bir kadın cinsel veya fiziksel şiddete maruz kalmaktaysa bu şiddet bitmez” dedi.

Genç Aktivistler Derneğinin gençlerin her kademedeki eğitim öğretim kurumlarında, çalıştıkları iş kollarında yönetime katılmalarını sağlamayı hedefleyen bir dernek olduğunu belirten Bingöl, “geleceğin lider adayları olan biz gençler, sadece kendi sorunlarımız ile uğraşmak niyetinde değiliz. Çevremizde yaşanan olaylara duyarsız kalmayacağız. Gerek Muş’ta gerekse de ülke genelinde, Kadınlarımıza karşı uygulanan şiddetin son bulması için duyarlı her fert gibi; annemiz, kız kardeşimiz, sevgilimiz ya da eşimiz olan kadınlarımıza, insan görünümlü canilerce uygulanan şiddete karşı sesimizi yükseltiyoruz.”dedi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye’de her 3 kadından birinin yaşamının bir döneminde fiziksel, cinsel ya da başka bir biçimde tacize uğradığının belirtildiğini dile getiren Bingöl, “Türkiye Tabipler Odası’nın belirlemelerine göre kadınların yüzde 58’i kocalarından, nişanlılarından, erkek kardeşlerinden veya akrabaları dahil kocalarının ailelerinden fiziksel şiddet görmektedir. Yüzde 80’i de yapacak bir şey olmadığını düşünmekte ve çaresizlikten durumu kabul etmektedir” diye konuştu.

Kadınsız bir hayatın, mana bakımında hiçbir anlam ifade etmediğini ifade eden Bingöl, “Dünyada birbirinden çok farklı kadınlar vardır. Sevginin gücüyle yaşayanlar, merhamet duygusuyla dünyayı güzelleştirenler, güzel sesleriyle rüyalarda yaşatanlar, yazılarıyla kağıtlara hayat verenler, bizleri güldürüp yokluklarında ağlatanlar. Ancak dünyada hiç tanınmamış kadınlar da vardır. Her şeyleri elinden alınıp hatıralarından koparılanlar, kendilerini her gün yeni bir savaşın içerisinde bulanlar, haksızlıklar karşısında acı çekenler, anlatılamayacak acıları yaşayan kadınlar, tüm yokluklarına rağmen çocuklarının yanında gülümseyen analar, katı kurallara boyun eğmek zorunda kalanlar, kaderinin ne olacağını bilmeyenler, yaşamının her günü yüzüne yazılmış olan kadınlar. Hepsi çok özel kadınlar, hepsi yıldızlardan güzel kadınlardır. Çünkü onlar tüm güçleriyle dünyayı güzelleştirmeye çalışan kocaman kalpli meleklerdir.” dedi. Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri