Hasköy`de bir araya gelen ‘Bidri Aşireti’ mensupları, töre cinayetlerinin yanlış olduğunu, bunun da eğitimle aşılacağını söyledi. Hasköy İlçesi ve bağlı köylerinde yaşayan Bidri Aşireti’nin ileri gelenlerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, töre cinayetleri kınandı. Yaklaşık 30 bin nüfusa sahip olan Bidri Aşireti tarafından Hasköy İlçesi’nde düzenlenen toplantıda, son günlerde gündemi işgal eden töre cinayetleri ve kan davasının doğru olmadığı belirtilerek, töre cinayetlerinin çağdışı olduğu, altında yatan sebebin de eğitimsizlik olduğu bildirildi.

Bidri Aşireti Lideri Hikmet Karayel ve aşiret büyüklerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, çoğunlukla geri kalmış bölgelerde yaşanan töre cinayetlerinin önüne geçilmesi için devletin eğitim alanında hassasiyet göstermesi gerektiği vurgulandı. Toplantıda konuşan Bidri Aşireti Lideri Hikmet Karayel, töre cinayetlerinin çağ dışı bir uygulama olduğunu ve aşiret olarak kınadıklarını söyledi. Töre cinayetlerinin önüne eğitimle geçileceğini kaydeden Karayel, “Son zamanlarda töre cinayetleri gündemi oldukça fazla işgal etmeye başladı. Biz de bu sebeple düzenlediğimiz toplantıda, aşiret olarak bu konuyu değerlendirip bu çağdışı uygulamayı kınıyoruz. Töre cinayetinin dinimizde yeri yoktur. Töre cinayeti çağdışı bir uygulamadır. Töre cinayetlerinin sona ermesini istiyoruz. Gençlerimize aşiret olarak nasihatte bulunuyoruz. Töre cinayetinin faydasının olmadığını söylüyoruz. Bu tür olayların düğünle, eğlenceyle noktalanmasını istiyoruz. Kanla hiçbir yere varılmaz. Hem töre cinayetine hem de kan davasına karşıyız. Töre cinayetlerinin tek ilacı eğitimdir. Geri kalmış bölgelerde eğitim seviyesinin yükseltilmesini istiyoruz. Eğitimin olduğu yerde, töre cinayeti olmaz, olmaması gerekir” dedi.

Bidri Aşireti’nin ileri gelenlerinden Alican Er de, kendi aşiretlerinde zaman zaman kız kaçırma olaylarının yaşandığını ve bu tür olayların kan davası ile noktalanmaması için aşiret büyüklerinin devreye girerek olayı barışla noktaladığını söyledi. Adam öldürmenin ve kan dökmenin doğru bir davranış olmadığını kaydeden Alican Er, “Bu yıl bizim bölgemizde 4-5 tane kız kaçırma olayı yaşandı. Ama bunların hiçbir tanesinde kan davası ve adam öldürme ile noktalanmadı. Aşiretin ileri gelenleri hemen olaya müdahale ederek, barışı sağlayıp düğünle sonuçlandırmıştır. Birbirini seven iki gencin evlenmek istemesi doğaldır. Bunun için kan dökmek ve adam öldürmek çok yanlıştır” diye konuştu.

Töre cinayetlerinin tasvip edilecek bir davranış olmadığını söyleyen Erkan Er isimli aşiret mensubu da, “Töre cinayetlerinin ve toplumda huzursuzluk yaşanıp kardeşliği bozacak olayların yaşanması toplumun hiçbir kesimi tarafından benimsenen bir olay değildir. Bu olayı hoşgörü ile karşılamamak yeterli değildir tabi ki. Töre cinayetlerinin önüne geçmek için eğitime önem verilmeli ve eğitimin desteklenmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Bidri Aşireti mensuplarından olan ve kaçarak evlenen Engin ve Ayşe Gürbüz çifti de töre cinayetlerinin yanlış olduğunu ve hiçbir şekilde tasvip etmediklerini söyledi. Eşini sevdiğini ve kaçarak evlendiğini anlatan Engin Gürbüz, “Ben eşimi seviyordum ve kaçırdım. Kaçırdığım için bir takım tatsız olaylar yaşandı ama aşiretin büyükleri devreye girerek olayı tatlıya bağladılar. Daha sonra düğün yaparak evlendik ve şimdi bir çocuğumuz var. Çok mutluyum” dedi.

Ayşe Gürbüz de kaçarak evlendiğini ve çok mutlu bir yuvası olduğunu belirtti.

 NULL