Muş TEDAŞ Müessese Müdürlüğü’nün borcu olan belediyelere yönelik başlattığı çalışmalar kapsamında Yoncalı ve Elmakaya belde belediyelerinin elektriği kesilince belediye hizmetleri de aksadı. 2005 yılına ait 1 milyon 857 bin YTL borcu bulunan 23 belediyeden alacağını tahsil edebilmek için belediyelere yazı gönderen TEDAŞ, hummalı bir çalışma içine girdi. Çalışmalar kapsamında Bulanık İlçesi’nin Yoncalı ve Elmakaya belediyelerinin elektriğini kesilince belediye hizmetleri de aksadı.


Elektrikleri kesilen 5 bin 700 nüfuslu beldelerinde hizmetlerinin durduğunu söyleyen Yoncalı Belediyesi MHP’li Başkan Vekili Adnan Duman, 10 bin YTL’ye yakın elektrik borçlarının bulunduğunu ve ödeyecek güçlerinin olmadığını belirtti. Vatandaşlara bilgisayar ortamında hizmet veremediklerini kaydeden Duman, “Bilgisayarlarımız susunca iş yapamaz duruma geldik” dedi.


Elektriği kesilen Elmakaya Belediyesi’nin SHP’li Başkanı Resul Deniz, 10 bin 300 YTL elektrik borçlarının bulunduğunu ifade ederek, “Elektriğimizin kesilmesiyle hizmetimiz durmuştur. Pek çok belediyenin borcu bulunmaktadır. Ama AK Parti belediyelerinin elektriğini kimse kesemez. Biz muhalefet olduğumuz için elektriğimiz kolaylıkla kesildi” iddiasında bulundu.
Öte yandan, TEDAŞ’ın bütün belediyelere yazı yazdığı; ancak Elmakaya ve Yoncalı belde belediyelerinin taksitlendirme yapmadıkları için elektriklerinin kesildiği bildirildi.

NULL