Dilencilere yönelik düzenlenen Operasyonda, aralarında çocuklarında bulunduğu çok sayıda kadın dilenci yakalandı. Vatandaşların yoğun şikâyetleri üzerine harekete geçen belediye zabıta ekipleri kentte başlatmış olduğu operasyon ile yakaladığı çok sayıda dilenciyi Emniyet’e teslim etti Belediye Zabıta ekipleri kentte dilencilerle mücadele etmeye başladı.

Vatandaşların yoğun şikâyetleri üzerine başlatılan operasyon kapsamında dilenciler önce belediyenin bodrum katına toplatıldı daha sonra Merkez Polis Karakolu Asayiş şube ekiplerine teslim edildi. Dilencileri her seferinde toplayıp il dışına götürdüklerini ve bunlarla uğraşmanın güç olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Necmettin Dede, “Zabıtalarımız ile kentteki dilencileri toplayıp araçlar ile il dışına götürüyoruz. Onlar ikinci gün tekrar geliyorlar. Onlar gelmeye biz onları götürmeye devam edeceğiz. Burada esnafın, vatandaşın huzurunu kaçırıyorlar. Benim memleketimdeki fakir açlıktan kırılma noktasına gelmiş. Kaldı ki biz çevre illerdeki dilencileri mi doyuralım. Biz fakirimize bakamıyoruz. Karınlarını doyuramıyoruz. Bunlar her gün civar illerden kente geliyorlar. Onlara fırsat vermeyeceğiz. Geldikleri gibi göndermeye devam edeceğiz” dedi.

Dün sabah saatlerinden itibaren zabıta ekiplerinin dilencileri toplaması yönünde talimatlar yağdıran Belediye Başkanı Necmettin Dede, halkın dilencilerden çok şikâyetçi olduğunu ve bu konuda onlarca dilekçenin olduğunu ve dilencileri bıktırmak için her türlü yola başvuracaklarını söyledi. Dilencileri görüntülemeye çalışan basın mensupları zor anlar yaşadı. Dilenciler fotoğraf ve çekim yapmaya çalışan basın mensuplarına küfür edip taş attılar. Makamında konu ile ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Necmettin Dede, “halkımız bu dilencilerden çok rahatsız olmuşlardır. Bunları gidermek için zaman zaman müsamaha ettik, bunlar yine ekonomik sıkıntı, açlıktır, fukaralıktır. Bu fukaralıkta bunların üzerine gitmemeyi düşündük ama gördük ki, vilayetimiz Tatvan’dan, Bitlis’ten diğer vilayetlerden gelenlerin istilasına uğradık. Bu dilencilerin % 90’ı Muşlu değil. Muşlu olmayan dilenciler gelip de burada bir şekilde dilenmek ve bunun haricinde de fuhuş yapıyorlar diye vatandaşın dilekçeleri var. Bu dilekçeleri belediyemizde değerlendirdik. Topladık bu dilencileri, bugün emniyete gönderdik. Fuhuş’u önleyeceğiz. Dilencilikle, fukaralıkla fuhuş, ekonomik sıkıntı ile her şey gelir. Allah kimseyi düşürmesin. Fukaralık geldiği zaman bizim konuşmamız lazım. Kolay değildir. Açlık, fukaralık insana her şeyi yaptırır. Ama memleketimizde bu dilenmeden dolayı Fuhuş’un cereyan etmesi bize rahatsızlık veriyor. Fuhuş’u önlemek bizim görevimiz değil. Ama dilencileri toplayıp fuhuş ile ilgili konuları emniyete intikal ettiriyoruz. Biz sadece dilenme gibi konuların önlemini alacağız. Gereğini yapacağız, her gün bu önlemleri alacağız. Geri kalan diğer bölüm de valiliğe aittir. Onu da onlara bırakacağız. Dilencilerden şikâyetçi olduklarını belirten vatandaşlarımı ortaklama 35–40 tane dilekçe belediyemize verildi.  Haber: Emrullah Özbey

 NULL