Şehrin su depoları ve şebekelerinde önemli çalışmalar hayata geçiren Belediye Başkanı Necmettin Dede, depoların modern ve sağlıklı bir hale geldiğini kaydederek, su pompalama kapasitesi yüksek yeni motor alacaklarını söyledi.

İçme suyu depolarında bir dizi çalışmalar yaparak depoları sağlık ve kullanışlı hale getiren belediye şimdi de su pompalama motorlarını yeniliyor. Su pompalama makinelerinin yıllardır değişmediğini ve bu nedenle depoların istenilen düzey olmadığı kaydedildi.
Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü tarafından şehir merkezinde bulunan toplam 7 su deposunun bakım ve onarımı yapıldıktan sonra, aksadığı tespit edilen motorların değiştirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Belediye ekipleri 2 yıl boyunca toplam 7 deponun temizlik bakım ve onarım çalışmalarını tamamladıktan sonra şimdi de su pompalama kapasitesi yüksek motorları devreye sokarak depoların daha kullanışlı hale getirilmesi için mücadele ediyor.

Geçen hafta içerisinde Cumhuriyet Caddesi 3 nolu deponun eskiyen iş göremez haldeki 2 motorunun bakım çalışmalarında Saray Mahallesi ve Kültür Mahallesinin bir kısmına su verilemedi bildirildi. Yaklaşık 2 gün süren geceli gündüzlü çalışmalarla bölgedeki vatandaşın su sıkıntısı giderildi.

200 TON KAPASİTELİ YENİ MOTOR

Cumhuriyet caddesi üzerinde bulunan 3 nolu su deposuna biri saatte 200 Ton kapasiteli diğeri ise, saatte 150 ton su basabilen yeni motorlar takıldı. Yetkililerden alınan bilgilere göre 150 ton kapasiteli su motorunun bağlantıları yapılarak faaliyete sokulmuş olup, 200 ton kapasiteli motorun ise bu hafta içerisinde faaliyete girebileceği kaydedildi. Motorların toplam maliyetinin 25 bin YTL’ye mal olduğunu belirten yetkililer bu motorlarla cumhuriyet caddesinde ki su sıkıntılarının giderileceğini söylediler.

İçme suyu depolarına alınacak olan kapasitesi yüksek pompalama motorları ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Necmettin Dede, “şehrin içme suyu ihtiyacını karşılayan depolarımızda önemli çalışmalar yaptık. Depoların içindeki çamurları temizledik, klorlama çalışmalarını tamamladık. Depolarımızın çevresindeki çirkin görüntüyü de ortadan kaldırdık. İçme suyu depolarımız bu çalışmalar ile daha sağlıklı bir hal almıştır. Vatandaşlarımızın sağlıklı içme suyu tüketmesi için gerekli tüm çalışmalar ekiplerimiz tarafından hayat geçirildi. Yapılan bu çalışmalardan sonra su pompalama motorlarının yetersiz olduğunu tespit ettik. bu aksaklığı da gidermek için kapasitesi yüksek su pompalama motorlarını yenilemeyi uygun gördük. Bunu 3 nolu içme suyu deposunda uygulamaya başladık. 150 ton su pompalama motorunun montajı yapıldı. 200 ton kapasiteli motorun montajı da bu hafta içerisinde tamamlanacak. Bu uygulamayı diğer içme suyu depolarımızda da hayata geçireceğiz” diye konuştu. www.haber49.net

 NULL