Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, kış mevsiminin yağışlı ve uzun geçtiği illerin afet kapsamına alınması gerektiğini belirterek, bütçesinin önemli bir kısmını karla mücadeleye harcayan belediyelerin sıkıntı yaşadığını söyledi.

Muş Belediyesi’nin tüm hazırlıklarını yaparak karla mücadele çalışmaları için hazır beklediği belirtildi. Belediye Başkanı Necmettin Dede, karla mücadelenin çok önemli olduğunu vurgulayarak her yıl bu çalışmaya ciddi paraların harcandığını söyledi. Başkan Dede, geçen yıl karla mücadele için 500 bin YTL para harcadıklarını ve bundan dolayı büyük maddi sıkıntıya girdiklerini belirterek, “Doğu Anadolu Bölgesi’nde kış mevsimi oldukça çetin geçiyor. Yaklaşık olarak beş ay süre ile kar yerde kalmakta ve yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu süre zarfından gece gündüz karla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Şehir içerisinde kaldırım ve caddelerden greyderlerle topladığımız karı, kamyonlarla şehir dışına taşıyoruz. Aksi takdirde şehirde ulaşım sağlanamaz. Belediye olarak bu çalışmaları yapmak zorundayız. Ancak bu çalışmaları yaparken de ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz. Bu bölgedeki belediyeler zaten borç harç içerisinde. İçinde bulunduğumuz sıkıntıya rağmen birde binlerce YTL parayı karla mücadeleye harcamak gerekiyor. Bu mücadeleye harcanan para karla birlikte eriyip gidiyor” dedi.

Belediye Başkanı Necmettin Dede, belediyelere karla mücadele için ek ödenek gönderilmesi gerektiğini savunarak, “Karla mücadeleye harcayacak parayı yatırıma dönüştürme şansımız yok. Biz geçen yıl harcadığımız karla mücadele parasını yatırıma dönüştürseydik çok daha iş yapacaktık. Mecburen karla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Kamyonlarla şehirdeki karı taşımazsak haziran ayına kadar şehir içerisinde kar kalır. Ama yaptığımız çalışmalarla mart ayının sonunda çarşı merkezinde ve ana caddelerde kar kalmamaktadır. Karla mücadele için bize ek bir ödenek gönderilirse çok daha başarılı çalışmalar sergileyebiliriz. Doğu Anadolu Bölgesi’nde karla mücadele eden belediyelerin afet kapsamına alınmasını ve bunun için ek ödenek gönderilmesini istiyoruz” dedi. NULL