BDP Belediye Meclis Üyeleri, Dede Parkı işletmesinin Kızılay Muş Şubesi Başkanlığına devir edilmesine tepki gösterdiler. Muş Belediyesi 2010 yılı yatırım programı Eylül ayı 18. dönem Belediye Encümen toplantısını yaptı. Yapılan toplantı gündeminde Dede Parkı işletmesinin Kızılay Muş Şubesine tahsis edilmesine BDP Belediye Encümenleri tepki göstererek bunu kabul etmediklerini söylediler. Bu uygulamanın yanlış olduğunu belirten BDP Belediye Encümenleri basına ve kamuoyuna yönelik açıklamalarda bulundular. Dede Parkı işletme tahsisini kesinlikle kabul etmediklerini açıklayan BDP Belediye Encümenleri yaptıkları açıklamada “BDP belediye meclis üyeleri olarak, belediye meclis salonunda yapılan 18. toplantısında gündeme gelen, meclise havale edilen evraklardan, Dede parkı işletmesi ile ilgili dilekçeye nazaran Kızılay başkanlığı adı altında aynı zamanda belediye de çalışan Cengiz Koç’a tahsis edilmesini Belediye Başkanı oylamaya sundu. Biz BDP grubu olarak bunun açık ihale ile ihale yapılmasını veya Muş Amatör Spor Kulüpleri adına gerekli mercilere tahsis edilmesi talebimizde, çok ısrarlı olmamıza rağmen, önerimiz dikkate alınmamıştır.

Ak Parti belediye encümenleri hiç sorgulamadan ve hesap sormadan belediye başkanı ne söylerse onların kabulü olmuştur. Onlar halkın encümeni değil Necmettin dedenin apaçık erleri konumundadırlar. Halkın çıkarına olanı değil başkanın çıkarına olan her şeye el kaldırırlar. Belediye başkanı özellikle dede parkını birilerine peşkeş çekmek için bu parkın işletmeciliğini Kızılay başkanı Cengiz koç’a verilmesini istedi ve meclisteki Ak Parti encümenleri hiç sorgulamadan onayladılar biz buna karşı çıktık bunun doğru olmadığını söyledik. Belediye halkın malıdır öyle herkese peşkeş çekilemez. Ayrıca Kızılay başkanı Cengiz koç belediye personeli olmasına rağmen bu işleri nasıl yapıyor onu da anlamış değiliz. Belediye başkanı kendi personeline bir parkın işletmesini veriyorsa bunun takdirini halkımıza bırakıyoruz. Belediye Başkanı, dede parkının işletmeciliğini Kızılay Başkanı Cengiz Koç’a AKP encümenlerinin onayı ile tahsis etmiştir. Tabi ki bu durumun da temel sebebi vardır. 29 Mart seçimlerinde Kızılay Genel Başkanı bizzat ilimize gelerek Necmettin Dede için çalışma yapmıştır. Ve Kızılay adına yardım paketleri dağıtılmıştır. Yoksa Başkan o seçim vaadi olarak mı bu parkı veriyor? Yada gelecek seçimin rüşveti mi? Bütün bunları halkımızın takdirine bırakıyoruz.

BDP belediye meclis üyeleri olarak ilimizde gençlerin sportif faaliyetler yapması için onlara katkı olması adına amatör spor kulüplerine verilmesini öneriyoruz. Neden Kızılay, onu da sorguluyoruz. Herkes şunu çok iyi bilmeli ki BDP encümenleri olarak hiç kimsenin bizim üzerimizden kendini yaşatma hakkı yoktur. Ayrıca bu kutsal ramazan ayında kimse yoksulun ve kimsesizin ekmeği ile oynamasın. Bu park kamuoyuna açık bir şekilde ihale edilsin ve geliri ise sosyal yardımlaşma vakfına yada amatör spor kulüplerine verilsin hodri meydan diyoruz.

Ayrıca belediye başkanı her toplantı da halkımızı ve belediye personelini küçük düşüren sözler kullanması ve onlara tepeden bakması herkesi kendine köle görmesi mantığından bir an önce vazgeçmelidir. Belediye toplantılarından kendisine karşı konuşan encümenlere hesabına gelmeyen konulardan dolayı bak seni polis zoru ile dışarı atarım diye tehditlerde bulunması da, ayrıca bir vakadır. Bu nedenlerden dolayı BDP encümenleri olarak belediye toplantısını terk ettik. Halkımıza ve kamuoyuna duyurulur” dediler.

 Fırat Demir Mus.gen.tr