Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) milletin istekleri doğrultusunda bir muhalefet yapmadığını, CHP’nin ciddi bir ana muhalefet partisi olmadığını söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki gezi programı çerçevesinde Van ve Bitlis’in ardından bugün saat 18.00 sıralarında Muş’a gelen BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, esnafları ziyaret ederek vatandaşların sorun ve sıkıntılarını dinledi. Muş Alperen Ocakları’nı da ziyaret eden ve basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yazıcıoğlu, gezi programı ve muhalefet partileri ile ilgili konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır gezisinin ardından diğer siyasi parti genel başkanlarının da Doğu ve Güneydoğu’ya çıkarma yapmaya başladıkları yönünde haberlerin basında yer alması ile ilgili Yazıcoğlu, birilerinin ardından başlayan bir gezi programlarının olmadığını söyledi. Bugüne kadar çok sayıda Doğu ve Güneydoğu iline gezi düzenlediğini söyleyen Yazıcıoğlu, bugüne kadar 6 defa Muş’a geldiğini kaydetti.

MHP ve CHP’nin muhalefetlerini tasvip edip etmedikleri yönündeki soruyu da cevaplandıran Yazıcoğlu, CHP’yi ciddi şekilde eleştirdi. MHP’nin muhalefetini zaman zaman beğendiğini ancak CHP’nin halkın beklediği muhalefeti yapmadığını söyleyen Yazıcoğlu, “MHP, zaman zaman iktidarın olumlu teşebbüslerine katkı sağlamıştır. Bunu doğru buluyorum. Bir muhalefet partisi her şeyin karşısında olmak zorunda değildir. Ülke için yapılan doğru işlere katkıda bulunmak bir siyasetçinin görevidir. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyecektir. Bu noktada MHP’nin iktidarın çıkarmak istediği bazı yasalara destek verdiğini biliyoruz. Ancak CHP sadece yasakları devam ettirmek isteyen, sadece ülkede inanç özgürlüğü alanında meydana gelecek rahatlamalara tepki gösteren bir konumda görünüyor. CHP’nin muhalefet anlayışını kabul etmek ve desteklemek mümkün değildir” dedi. Yazıcoğlu şöyle devam etti:

“Dışarıdan bakıldığında ülkede yoksullaşma var, işsizlik var, orta ölçekli işletmelerimizin sıkıntısı var, çiftçi perişan. Bütün bunlara bakıldığı zaman CHP’nin bir ana muhalefet partisi olarak ciddi tepkileri olması gerekir. Bunları gündeme taşıması lazım. CHP’nin ülkenin ana sorunlarını gündeme taşıması lazım ve iktidarı bu yönde zorlayıp sıkıştırması lazım. Ama CHP’yi sadece ‘İrtica geliyor’ veya ‘Laiklik elden gidiyor’ gibi iki tane konunun üzerinde durduğunu görüyoruz. Bunun dışında ciddiye alınacak bir ana muhalefet partisi yok ortada. Ciddi bir ana muhalefet partisi olsa, demokrasinin işlemesi bakımından çok büyük fonksiyonlar üstlenir ve iktidarı da zorlayıp daha doğru işler yapmasını sağlar. Demokrasilerde en önemli şey muhalefettir. Çünkü iktidar her siyasi rejimde vardır. Ancak demokrasileri ayıran özellik muhalefettir ve muhalefetin sesidir. Ama CHP’yi milletin istekleri doğrultusunda bir muhalefet yaparken görmüyoruz. Böyle bir iktidara böyle bir muhalefet de olunca, tencere ve kapak birbirlerini buluyorlar. O bakımdan milletin sorunları sahipsiz kalıyor ve gündeme gelmiyor. Son günlerdeki tartışmalara bakıldığında dinleme tartışmaları, Yargıtay bildirisi ve laiklik tartışmaları ön plana çıkıyor. Bunların dışına hiç çıkılmıyor.” Yazıcıoğlu, bu akşam Alperen Ocakları tarafından Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenecek ‘Gözyaşı Geceleri’ programına katıldıktan sonra yarın sabah karayolu ile Bingöl’e geçecek.