Geçici yönetimin geçtiğimiz haftalarda kurulan Anadolu Basın Yayın Birliği Muş Şubesi’nin açılış kokteyli yapıldı. Ceylan Eğlence Merkezi’nde düzenlenen kokteyle, Vali Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Necmettin Dede, Cumhuriyet Başsavcısı Feridun Süzer, Ağır Ceza Reisi İbrahim İlhan, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli ile il genelindeki gazeteciler katıldı.

Kokteylin açılış konuşmasını yapan Anadolu Basın Yayın Birliği Muş Şubesi Kurucu Başkanı Emrullah Özbey, gazeteciliğin ateşten gömlek giymeye benzediğini söyledi. özellikle mahalli basında görev yapmanın zorluklarına değinen Emrullah Özbey; “Hakkı hakikati önde tutmak aksaklıkları göz önüne getirerek kamu menfaatini ön plana çıkarırken zaman, zaman hakarete uğramakta ve akla gelmeyecek zorluklarla karşılaşmaktayız. Ama şuna içtenlikle inanmanızı isteriz ki Biz Muş’ta görev yapan medya mensupları her zaman ve her şeyden önce Muş ilinin menfaatlerini ve halkın menfaatini hep ön planda tutarak görev yapmaktayız. Gazetelerimizde yaptığımız araştırma ve yorumlarda kişisel husumetlere yer vermeden sadece halkın sesi ve işiten kulağı olmaya çalıştık” dedi.

Vali Erdoğan Bektaş ise konuşmasında, basının önemine değindi. Basının dördüncü kuvvet olduğunu belirten Vali Bektaş; “Bir eksiğimizi daha tamamlamak için bir aradayız. Şehirlerin manevi şahsiyetleri, tüzel kişilikleri vardır. Şehir olduk, vilayet yaptık demekle orayı gerçekten şehir yapamazsınız. Şehrin oluşması için tüm bu ışıkların teker teker dolması, manevi şahsiyetimizi teşekkül etmekte, kurumsallaşması bütün kurumların şehrin olayları içinde yer alması gerekiyor. Basın çağımızda çok önemli bir kuvvet. Dördüncü kuvvet diyorlar, bazıları da birinci kuvvet diyorlar. Diğer şehirlerde olduğu gibi bizim şehrimizde basın gelişiyor ve sesini daha çok duyuruyor. Muş medyası gerçekten dengeli, ölçülü, seviyeli ve bir düzey tutturmuş, tarzıyla, tavrıyla takdirleri topluyor. Ben bu anlamda gazetecilerimize, yöneticilerimize teşekkür borçluyum. Gazetecilerimiz karar verdiler, bu varlıklarını sivil toplum kuruluşu ile desteklemek istediler. Bunu başardılar ve yollarına bir çatı altında devam etme kararı aldılar. Bu hareketlerinin başarıya ulaşmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Basından memnun olduğunu kaydeden Bektaş “Basın kamu görevi yapar. Basın bizim için her şeyimiz. Söylediklerimizi muhatabına ulaştırıyor, vatandaşın sesini bize ulaştırıyor. Eksiklerimizi bize söylüyor, yanlışlarımızı düzeltme fırsatı veriyor. Tabii ki birçok şey basının duyurmasıyla artık mümkün oluyor. Hepimiz medyayı yakından takip ediyoruz. Basın hayatımızda çok önemli bir yer tutuyor. Ben Muş’ta görev yaptığımız 2 yıllık görevim süresince basınımızdan memnunum. Arkadaşlarımızın görevlerini hakkıyla yerine getirdiklerine inanıyorum” şeklide sözlerini sürdürdü.

Yapılan konuşmaların ardından 57 yıldır gazetecilik mesleğini yürüten Şark Telgraf Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Osman Nuri Türeli ile derneğin kurulmasında emeği geçen Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bülent Solmaz’a plaket verildi. Program, düzenlenen kokteyl ile sona erdi. İHA