Haziran’da Kadıköy’de yapılacak olan mitinge katılacak olan Muş Barış Girişimi Kürt sorununa demokratik çözüm istediklerini söylediler. Türkiye Barış Meclisi, barışın sesini güçlendirmek, Kürt sorununun adil ve barışçıl çözümü için kulaklarını tıkayan siyasi aktörlere Türkiye’nin sesini duyurabilmek ve sorumluluklarını hatırlatmak için 1 Haziran 2008 “Yeter, Kürt sorununa demokratik çözüm istiyoruz” başlığı ile bir miting düzenliyor.

Türkiye Barış Meclisi (TBM), Muş Barış Girişimi üyeleri DAP otelde düzenledikleri basın açıklamasıyla 1 Haziran’da İstanbul Kadıköy’de olacaklarını belirttiler.
Muş Barış Girişimin DAP Otelde düzenlediği kahvaltılı basın toplantısına, İnsan Hakları Derneği (İHD) Muş Şube Eski Başkanı Avukat Mensur Işık, Muş Barosu Eski başkanı Avukat Sait Sever, KESK Şubeler Platformuna bağlı sendikalar, Eğitim Sen Muş Şube Başkanı Nimet Sezgin, Yapı Yol Sen Muş Şube Başkanı Şahin Alataş, SES Muş Şubesi Yönetiminden Sait Çağlayan, İHD Muş Şubesi Yöneticisi Mülazım Korkmaz ve İHD Muş Şubesi eski Yöneticisi Mehmet Işık’ın katıldı.

DAP otelde Basın Mensupları ile kahvaltıda bir araya gelen Türkiye barış Meclisi, Muş Barış Girişimi Üyeleri adına Basın açıklamasını yapan Avukat Mensur Işık, “Türkiye Barış Meclisi, iki yılı aşkın bir süredir Türkiye’deki demokrasi güçlerinin çabasıyla ortaya çıkmış bir vicdan hareketidir. Binlerce yıllık mücadeleye rağmen barış insanlığın en temel özlemi olmaya devam ediyor. TBM’ nin amacı, ülkemizdeki silahlı çatışmalara son verebilmenin yol ve yöntemlerini aramak, barışın sosyo-psikolojik koşullarının oluşmasına yardım etmek. Kürt sorununu silah ve silahların diliyle değil, barış ve barışın diliyle çözme, diyalog ve uzlaşma geleneğinin yerleşmesine katkıda bulunma, barış dilinin ve kültürünün yaygınlaşmasını sağlamaktır… Barış ve vicdanın egemen olduğu, farklılıklarımızla birbirimizi kabul ettiğimiz, ötekileştirilmediğimiz bir ortamın tesis edilmesine katkıda bulunmaktır” dedi.

Avukat Mensur Işık Açıklamasına şöyle devam etti; “Bu amaçlarla TBM uzun süredir çalışmalarını sürdürüyor, nihayet bir haziranda Kadıköy’de “Yeter Kürt sorununda demokratik çözüm istiyoruz” başlığıyla yüz binleri buluşturan bir miting yapma kararı almıştır. Mitingimizde Kürt sorunu eşit, adil, demokratik ve barışçıl çözümü için kulaklarını tıkayanlara sesleneceğiz, diyeceğiz ki; onlara barışın güçlü sesini duyuracağız.

Yeni acılar yaşamak istemiyoruz, akan kanın durması, çatışmaların son bulması için el ele veriyoruz. Artık çocuklarımızın tabutlarını beklemek istemiyoruz. Elimiz kolumuz bağlı çaresizlik içinde bunca ölüme seyirci kalmayacağız, bizim istediğimiz salt onurlu bir barış…
Savaşın dili şiddettir, oysa biz şiddetten uzak günlerin özlemini duyuyoruz, işte bunun için Kadıköy’de olacağız…
Yerel motiflerimizle, renklerimizle ve seslerimizle ortak pankartımızla, siyasi partilerin, sendikaların, sivil toplum örgütlerinin, meslek odalarının desteğiyle Türkiye’nin Güçlerimizi birleştirip ezber bozacağız…

Kürt sorunun çözümü bu topraklardadır, bu topraklarda yeşertilecek barış ve kardeşlik umudunu büyütmektedir. Yüz yıllarca bir arada yaşamış, komşuluk etmiş halkların birbirine düşman edilmesine, etle tırnağın ayrılmasına izin vermeyeceğiz.
Kürt sorununun demokratik çözümü için, savaşa ve acılara artık yeter diyen herkesi, 1 Haziran’da Kadıköy’e çağırıyoruz.”
Basın toplantısından sonra esnafı dolaşan Muş Barış Girişimi üyeleri, Türkiye Barış Meclisi bildirisi dağıttı.

 Muşun Sesi Gazetesi