11 Nisan 2010 Pazar günü yapılan Yüksek Öğretime Giriş (YGS) Sınavında Muş il birincisi olan Muhammed Baran, meslek lisesi mezunu olarak il birinciliği elde eden ilk öğrenci olmayı başardı. Baran, hedefinin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi olduğunu söyledi.

Yüksek Öğretime Giriş (YGS) sınavında Muş il birincisi olan Muhammed Baran’ın hedefi büyük. 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Muş Endüstri Meslek Lisesinden mezun olan Baran, bir ilke imza atarak YGS-1 ve YGS-2’de Muş il birincisi olmayı başardı.

Sınavda, YGS-1’de 458.562, YGS-2’de ise 459.978 puan alan 22 yaşındaki Muhammed Baran, Meslek Lisesi mezunu olarak il birinciliği elde eden ilk öğrenci oldu.
2006 yılında mezun olduğu Muş Endüstri Meslek Lisesini ziyaret eden Baran, burada okul Müdürü Şeyhmus Yentür ve Müdür Yardımcısı Özcan Yetkiner ile bir süre sohbet etti.
Halen Malatya İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği 2’nci sınıf öğrencisi olan Baran, 2006 yılında makine mühendisliği bölümünü kazandığını belirterek, “2006 yılında Malatya İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazandım. 2008 yılında, 2’nci sınıfta iken okulu dondurma kararı alarak, tekrar sınava hazırlanmaya karar verdim. Bu kararımdan sonra Muş’a döndüm ve dershaneye kayıt yaptırarak tekrardan sınava hazırlanmaya başladım” dedi.

Katsayı farkı nedeni ile 2006 yılında Malatya İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne gitmek zorunda kaldığını belirten Baran, “katsayı adaletsizliği nedeni ile 2006 yılında makine mühendisliği bölümüne mecburen gittim. 2008 yılında 2’nci sınıfta iken, okulumu dondurma kararı aldım. Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin de istedikleri okul ve bölümlerde eğitim görebileceklerini, çalıştıkları zaman başarının önünde hiçbir engelin duramayacağını göstermek adına iki yıl boyunca canımı dişime takarak çalıştım. Hiçbir zaman meslek lisesi çıkışlı olmamı bir dezavantaj olarak görmedim. Her şeyin aslında bana bağlı olduğunu, çalıştığım zaman, istediğim okula gidebileceğimi biliyordum. Çok çalıştım ve bugün, bir meslek lisesi mezunu öğrenci olarak Yüksek Öğretime Giriş (YGS) sınavında Muş il birincisi olmayı başardım. Çok mutluyum, başarımda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İL BİRİNCİSİNİN BABASI İŞSİZ…
5 çocuklu ailenin 2’nci çocuğu olan Muhammed Baran, babasının işsiz olduğunu, kendisi dışında ağabeyinin de Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi son sınıfında okuduğunu belirtti.
Maddi imkansızlıklar içerisinde okuma mücadelesi veren Baran, İnönü Üniversitesindeki makine mühendisliği bölümünde okumayabilmek için iki yıl boyunca öğenim kredisi aldığını, okulu dondurup Muş’a geldiği zaman da ise kayıt yaptırdığı dershanenin kendisinden para talep etmediğini ve bu sayede eğitimini sürdürebildiğini belirtti.

YENTÜR, “GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI”
Yüksek Öğretime Giriş sınavında il birincisi olan Muhammed Baran’ın büyük ve gurur verici bir başarı elde ettiğini dile getiren Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Şeyhmus Yentür, “böylesine başarılı ve azimli bir öğrencinin okulumuzdan mezun olması göğsümüzü kabartmıştır. Bu kardeşimiz, büyük bir özveri ile çalışmış, elde etmiş olduğu başarı ile tüm meslek lisesi öğrencilerimize örnek olmuştur. Bugünlere gelmesinde ufakta olsa bir katkı sağlayabilmişsek ne mutlu bizlere… Kardeşimizi bu başarısından dolayı tebrik ediyor ve yolunun açık olmasını diliyoruz” dedi.
Yentür ayrıca, Muhammed Baran’ın Endüstri Meslek Lisesi Okul Aile Birliği tarafından ödüllendirileceğini belirterek, herkesin elinden geldiğince Muhammed’e maddi ve manevi destekte bulunması gerektiğini belirtti. Muş`un Sesi Gazetesi