Varto ve Bulanık ilçeleri arasında Murat Nehri üzerine inşa edilen Alparslan 1 Barajı’nın tamamlandığı, ancak istimlak bedellerinin ödenememesi sebebiyle su tutma işleminin gerçekleştirilemediği belirtildi.

1995 yılında yapımına başlanılan Alparslan 1 Barajı’nın tamamlandığı açıklandı. İnşaat kısmı tamamen biten ve mekanik tesisatının da 2007 yılı sonu itibari ile tamamlanacağı kaydedilen Alparslan 1 Barajı’nın su tutması için 180 milyon YTL istimlak bedelinin ödenmesi gerekiyor. 160 MGW kuruluş gücü olan ve yılda 488 milyon kilovat saat enerji üretecek olan barajın istimlak bedelindeki gecikmenin ülke ekonomisine büyük zarar vereceği kaydediliyor. 2007 yılı içerisinde ödenen 7 milyon YTL ile birlikte bugüne kadar 90 milyon YTL istimlak bedelinin ödendiği açıklanırken, 180 milyon YTL daha ödeme yapılması gerektiği belirtildi.
Barajın göl alanı içerisinde kalacak olan yerleşim birimlerinin istimlak bedeli ödenmemesi sebebiyle boşaltılamadığına ve vatandaşa parasını vermeden arazilerin su altında bırakılamayacağına dikkat çeken yetkililer, istimlak bedellerinin acilen ödenmesi gerektiğini söylediler. Yetkililer, “Alparslan 1 Barajı’nda su tutulması için istimlak bedellerinin ödenmesi gerekiyor. Bu istimlak bedeli sadece Muş’u ilgilendiren bir problem değil, ülkeyi ilgilendiren bir sorundur. Barajın enerji üretmesindeki gecikme ülke ekonomisine etki edecektir. Bunun için devletin üst kademelerinde bu sorunun çözümü konusunda çalışmalar sürüyor. Eğer istimlak sorunu olmamış olsaydı Aralık ayı içerisinde su tutmaya başlanacaktı” diye konuştular.

Muş Valiliği il koordinasyon kurulu toplantısına katılarak ve Alparslan 1 Barajı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan DSİ Van Bölge Müdürü Ayhan Yüksel de barajın tamamlandığını ancak istimlak bedelleri için su tutma işleminin gerçekleştirilemediğini açıkladı.

 NULL