Muş’un Bulanık ilçesinde su tutulmaya başlanılan Alparslan 1 Barajı göl alanı balıkçıların en sık ziyaret ettiği yerlerden birisi haline geldi.

Alparslan 1 Barajı’nın su tutmaya başlaması birlikte kışın geçimini balıkçılık yaparak sağlamaya çalışan balıkçıların akın yeri haline geldi. Özellikle baraj gölü çevresinde ikamet eden köylüler soğuklara aldırmadan sabahtan akşama kadar göl üzerinde gerdikleri ağlarla balık avlamaya çalışıyorlar.

Bulanık’a bağlı Erentepe beldesinde ikamet eden ve kışın balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Süleyman Çoğan (53), adlı balıkçı Alparslan 1 Barajı’nın su tutmaya başlaması ile birlikte çevre il ve ilçelerden de birçok insanın balık için göl alanına geldiğini belirtti. Çoğan; “Ben yazın inşaatlarda çalışıyorum. Havaların soğumasıyla birlikte balık satmaya başlıyorum. Murat Nehri ve baraj göl alanında tuttuğum balıkları ilçe merkezinde satarak geçimimi sağlıyorum. Tuttuğumuz balıkların kilogramını 3 TL’den satıyoruz Balıkçılık çok zor bir iştir. Su buzla kaplı olduğu zamanlarda buzları kırıp serpme ağlarla balık tutmaya çalışıyoruz. Suyun buzla kaplı olmadığı zamanda kelek adını verdiğimiz sallarla ağlarımızı gererek balık yakalıyoruz. Bu yıl Alparslan 1 Barajı’nın su tutmaya başlaması ile birlikte oluşan göl alanının buz tutmayan alanlarında balık avlıyoruz. Göl alanına çevre il ve ilçelerden de balıkçılar gelmeye başladı. Göl alanında balık avlamak daha kolay oluyor, hem ağlarımızı kolay seriyoruz hem de akıntı olmadığı için bu kelek dediğimiz salların üzerinde daha rahat çalışıyoruz. Baraj alanının tamamen su ile dolması halinde balıkçılık için daha çok insanın bölgeye geleceği kesin” dedi.

İlçede balıkçılara ait bir yer olmadığı için zorluklar yaşadıklarını da belirten Süleyman Çoğan, belediyeden kendilerine bir yer tahsis etmelerini isteyerek; “Tuttuğumuz balıkları ilçeye getirip satıyoruz. Gün içerisinde tuttuğumuz balıkları satmak için çırpınıyoruz. Çünkü satamadığımız balıklar bayatlıyor. Balıkçı olarak yer konusunda büyük sıkıntı yaşıyoruz. Balıkçılara ait bir yer olmadığı için ilçe merkezinde kendimizce uygun gördüğümüz yerlerde balık satıyoruz. Bize belediye tarafından bir yer tahsis edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

 Topkan Haber Ajansı