Muş`un Bakırcılar köyünde meydana gelen sel felaketinde 286 küçükbaş hayvan telef olurken, içme suyu şebekesi ile binlerce dönem tarım arazisi tahrip oldu. Sel sularına kapılan iki vatandaşta köylüler tarafından son anda kurtarılıp Muş Devlet Hastanesi’ne kaldırıldılar.

Bakırcılar köyünde dün akşam saatlerinde aniden bastıran yağmurun ardından köyün içerisinden geçen Kuru Dere’nin taşması felakete sebep oldu. Akşam saatlerinden meydana gelen olayda, köylülere ait koyun sürüsünün köye döndüğü sırada meydana gelen sel felaketinde büyük zarara yol açtı. Meradan dönen koyun sürüsünün sel sularına kapılması sonucunda 286 küçük baş hayvan telef olurken, sele kapılan ve köylüler tarafından kurtarılan iki kişi de Muş Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Koyun sürüsü ile birlikte köye koyun sahiplerinden Aydın ve Barış Güven isimli vatandaşlarında sel sularına kapıldığı olayda, selin büyük çaplı maddi hasara yol açtığı bildirildi. Sel felaketi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bakırcılar Köyü Muhtarı Vahdettin Sayılgan zararlarının çok olduğnu söyledi. Devletin kendilerine yardım etmesini beklediklerini söyleyen Sayılgan “Köylülerimize ait 286 küçükbaş hayvan telef oldu. Köyümüzün içme suyu şebekesi tamamen tahrip oldu ve kullanılamaz durumda. Ayrıca binlerce dönüm tarım arazisi zarar gördü. Köyümüz sel baskınlarına her yıl maruz kalıyor. Sel felaketinin yaşanmaması için devletimizden köklü bir çözüm bulunmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bakırcıları köylülerinden Ali Yenivan isimli vatandaşta “Aniden bastıran yağmur sele sebep oldu. Tam o esnada koyun sürüsü de köye girince koyunları sel suları alıp götürdü. Köylü vatandaşlar kurtarabildiği hayvanları kurtardı ama sürünün tamamına yakını telef oldu. Sel sularından kurtarılan hayvanlarda adeta can çekişir vaziyette yerde yatıyorlar” dedi.

Muş Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi edilen yaralılardan Aydın ve Barış Güven’in sağlık durumlarının iyi olduğu ve taburcu edildikleri bildirildi. Haber / Fotoğraf: Mikail Gökarslan
 NULL