2 günlük Muş gezisine beraberindeki 150 işadamı ile başlayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Muş’un ekonomik kimliğini ortaya çıkaracaklarını ve makus talihi yenmeyi hedeflediklerini söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, cumhuriyet tarihinde ilk defa 60’ncı hükümet döneminde sanayi ve ticaret envanterinin çıkarılacağını ve yeni bir teşvik politikasının uygulamaya konulacağını söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Muş İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katılmak üzere beraberindeki yaklaşık 150 iş adamı ile birlikte Muş’a geldi. Saat 22.30’da Türk Hava Yolları’nın özel tarifeli uçağı ile beraberindeki iş adamları ile birlikte Muş’a gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Havaalanında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Muş’ta iki gün süre ile toplantılar, açılışlar ve temel atma törenlerine katılacaklarını söyleyen Çağlayan, Türkiye’nin en fakir ili olan Muş ilinin kalkınması ve gelişmesinde önemli adımlar atmak için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Muş’ta yapılacak toplantıların çok önemli olduğunu ve gelecekte bu toplantıların devam ederek kalkınma adına önemli yatırımların ilk adımı olacağını söyleyen Çağlayan, “Cumhuriyet tarihinde ilk defa 60’ncı hükümet döneminde Türkiye’de sanayi ve ticaret envanteri ve yeni bir teşvik politikası oluşturulacak. Bu politika oluşturulurken, bakanlıktaki görevli arkadaşlarımla birlikte illeri geziyorum. Şu ana kadar 16 ili gezdik ve gittiğimiz illerde tabiri caizse emar çekiyoruz. Muş’ta yapacağımız bu toplantı ve devamındaki toplantılarda Muş’un kimliğini ortaya çıkaracağız. Bununla ilgili olarak geçmiş dönemlerde birkaç çalışma yapmıştık. Yapacağımız toplantıda iş adamlarımız bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunarak Muşla ilgili ne tür yatırımlar, ne tür ortaklıklar yapılacağını görüşecek. İleri ki dönemlerde Muş’un yatırım alanları, imkanları ve Muş’a yatırım yapılabilir bir hale getirilmesi noktasında eksikliklerinin tespiti için çalışmalar olacak. Türkiye’de fakirlikte 81’nci il olan Muşumuzun yatırımla, istihdamla, alt yapısının yapılması ile makus talihini yenmesini hedefliyoruz. Bu konuda gelen iş adamlarımız hepsi gönüllü ve bugün misafirimiz olarak buraya geldiler. İnşallah bu gezi Muş için hayırlı olur. Muş için çok önemli çalışmalar yapılacaktır” dedi.

Zafer Çağlayan ve beraberindeki heyet iki gün süre ile Muş’ta kalarak, toplantılar, açılışlar ve temel atma törenlerine katılarak Muş’ta yapılması gereken yatırımlarla çözümlenmesi gereken sorunlar hakkında çalışmalar yapacaklar.

VALİ GÖREVE BAŞLADI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Valiler Kararnemesi ile Üsküdar Kaymakamlığından Muş Valiliğine atanan Erdoğan Bektaş da dün akşam Muş’a geldi. Çağlayan’la birlikte aynı uçakta Muş’a gelen Bektaş görevine başladı.

 Muşun Sesi Gazetesi